Rusia sulmon Kievin me raketa

Picture of INA
INA

01/06/2023

Zyrtarët ukrainas thanë të enjten se një sulm rus me raketa kishte në shënjestër kryeqytetin Kiev, duke vrarë të paktën tre persona dhe plagosur 10 të tjerë. Ushtria ukrainase tha se raketat e saj kishin interceptuar të dhjetë raketat me rreze të shkurtër veprimi të lëshuara nga Rusia.

Raketat gjurmuese janë të pajisura me sensorë që i dallojnë raketat e armikut, i ndjekin ato dhe në disa raste përplasen ose shpërthejnë kur janë në distancën e duhur. Kievi tha se mbeturinat nga raketat dëmtuan pallate, një klinikë mjekësore dhe një tubacion uji.

Gjatë muajit maj, Rusia ndërmori sulme të shpeshta ajrore ndaj Kievit, ndërsa Ukraina po përgatitet për një kundërsulm në përpjekje për të rimarrë territoret e kapura nga forcat ruse që nga fillimi i agresionit në shkallë të gjerë shkurtin e vitit të kaluar.

Guvernatori i rajonit Belgorod në Rusinë perëndimore tha të enjten se bombardimet gjatë natës plagosën shumë njerëz në qytetin Shebekino. Guvernatori Vyacheslav Gladkov tha në rrjetin Telegram se sulmi dëmtoi edhe disa ndërtesa. Ai fajësoi forcat ukrainase.

TË FUNDIT
5 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
8 orë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
9 orë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
9 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
20 orë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

ME TE LEXUARA

5 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
1 ditë
Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë
1 ditë
Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?
1 ditë
Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!
20 orë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

LEXO MË SHUMË

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Biden

“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara

rezidenca putin

Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë

trump

Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?

Biden

Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë

merkel

Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj

INFO

NA NDIQ