Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

Picture of INA
INA

11/04/2024

Shërbimi inovativ i internetit satelitor ka mbërritur edhe në Shqipëri falë kompanisë së miliarderit Elon Musk, “STARLINK”.

Nëpërmjet një komunikimi në rrjetin social X, ai njofoi mbërritjen e këtij shërbimi për herë të parë në vendin tonë. Në faqen zyrtare të “Starlink” ka qenë e mundur që nga dita e djeshme për të marrë këtë shërbim në çdo zonë të Shqipërisë.

Starlink është një projekt që ka për qëllim ofrimin e internetit në çdo cep të botës përmes sateliteve të zhvilluar nga “SpaceX” e Elon Musk. “Starlink” synon të sigurojë qasje në internet me shpejtësi të lartë kryesisht në zona të thella ku shërbimi i zakonshëm i internetit me fibër optike apo me antenë nuk është i mundur.

Që nga marsi i vitit 2019-të janë leshuar në orbitën e tokës afërisht 6000 satelite të vegjël që bëjnë të mundur shpërndarjen e internetit në të gjithë botën. Përdoruesit mund të lidhen me rrjetin “Starlink” duke përdorur pajisje te posaçme që kap valët e transmetura nga satelitet në orbitë dhe një modem, duke i lejuar ata të kenë qasje në shërbim interneti të shpejtë dhe të besueshëm edhe në zona me infrastrukturë të kufizuar. Sipas përllogaritjeve të përafërta, shpejtësitë e internetit që “STARLINK” arrin të ofrojnë janë relativisht të larta duke arritur edhe deri në 220 Mbps në kushtet optimale, ndërkohë që shpejtësia mesatare që shumica e përdoruesve kanë është mbi 100 Mbps.

TË FUNDIT
11 orë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit
12 orë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
4 ditë
Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit
5 ditë
Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike
5 ditë
Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

ME TE LEXUARA

12 orë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
11 orë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

LEXO MË SHUMË

google maps

Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

google

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

chat-gpt

Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

tik tok

TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

tik tok

Tiktok etiketon përmbajtjet AI, çfarë do të ndodhë me prodhimet e gjeneruara prej saj?

google

Të është vjedhur telefoni, Google ka një zgjidhje për ju për ta gjetur atë

INFO

NA NDIQ