Serbët bojkotojnë referendumin për shkarkimin e kryetarëve të komunave në veri të Kosovës

Picture of INA
INA

21/04/2024

Të dhënat e fundit për pjesëmarrjen në votim në Veri, në Zveçan ende asnjë votues

Zëdhënësi i KQZ’së, Valmir Elezi, në një konferencë për media ka bërë të ditur të dhënat mbi daljen e qytetarëve në votimin që po mbahet sot në katër komunat veriore të Kosovës.

“Duke u mbështur në të dhënat që kemi pranuar nga Komisionet Komunale të Zgjedhjeve, ju njoftojmë se Qendrat e Votimit janë të hapura dhe vazhdojnë të presin qytetarët me të drejtë vote”, tha ai.

Pjesëmarrja deri në orën 15:00, sipas Elezit është si në vijim:

Leposaviq: 122

Zubin Potok: 17

Zveçan: 0

Mitrovicë e Veriut: 64

Ai ka ftuar sërish qytetarët në veri që ta shfrytëzojnë të drejtën e tyre për të marrë pjesë në procesin e votimit dhe të deklarojnë nëse janë pro apo kundër shkarkimit të kryetarëve aktualë.(Gazeta Express)

TË FUNDIT
12 minuta
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
47 minuta
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
2 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
3 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
3 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

ME TE LEXUARA

20 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
1 ditë
Maqedoni e Veriut, më 22 maj rivotime në disa qendra votimi
8 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
1 ditë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
4 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

LEXO MË SHUMË

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ