Shaqiri: Çështja kombëtare sot mbrohet në Kosovë

Picture of INA
INA

06/06/2023

Veprimtari i njohur shqiptar, Hysni Shaqiri ka komentuar zhvillimet në Veri të Kosovës.

Ai ka thënë se tani është koha që shqiptarët në të gjitha trojet ku jetojnë të tregojnë unitet, sepse nuk është koha për të luftuar për pushtet, por për shtet.

“Ne shqiptarët kemi vuajtur shumë, kemi përjetuar situata të rënda dhe kur në pyetje ka qenë egzistenca jonë, por asnjëherë nuk jemi mposhtur.Jam i bindur thellë se edhe kësaj radhe populli shqiptar do të jetë fitimtar.Tani janë çështjet shumë diskutabile dhe jemi në udhëkryqin e fatit tonë historik, ku ende nuk i kemi mbyllë proceset ma të rëndësishme kombëtare.

Ju e dini se për momentin Kosova ballafaqohet me një krizë, e cila është imponu nga Beogradi zyrtar me një presion që në çdo moment pret të përfitoje diçka, por po ju them se çështja kombëtare sot mbrohet në Kosovë.Duhet të jemi të bashkuar në një qëllim, ai qëllim është Kosova në këto bisedime të dale fitimtare.

Loja e Serbisë është tepër e rrezikshme, ne duhet të punojmë për të ardhmen dhe të jemi serioz, sepse problemet tona duhet t’i zgjidhim vetë.

Duhet t’a gjejmë rrugën dhe të dalim fitimtarë në këtë betejë.Kudo shqiptarët që janë duhet të tregojnë unitet dhe mos të merren me thashetheme se nuk është koha për luftë për pushtet.Sepse pushteti pa shtet nuk egziston”, është shprehur Shaqiri. (INA)

TË FUNDIT
4 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
6 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
6 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
8 orë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
9 orë
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

ME TE LEXUARA

9 orë
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”
8 orë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
6 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
19 orë
Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë
6 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
19 orë
Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”
4 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

LEXO MË SHUMË

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

davkova vjosa osmani

Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

INFO

NA NDIQ