Shqiptarja Mira Murati e Inteligjencës Artificiale ka një lajm të mirë

ina-online
ina-online

14/03/2024

Së shpejti do të mund të provoni vetë gjeneruesin e tekstit në video të OpenAI.

Në një intervistë me The Wall Street Journal, shefja e teknologjisë e OpenAI, Mira Murati thotë se Sora do të jetë në dispozicion këtë vit.

OpenAI zbuloi për herë të parë Sora-n, e cila është e aftë të gjenerojë skena hiperrealiste bazuar në një tekst. Kompania e vuri mjetin në dispozicion vetëm për artistët vizualë, dizajnerët dhe krijuesit e filmave, por kjo nuk i ndaloi disa video të krijuara nga Sora të hynin në platforma si X.

Përveç bërjes së mjetit të disponueshëm për publikun, Murati thotë se OpenAI ka plane për të inkorporuar “përfundimisht” audio, e cila ka potencialin t’i bëjë skenat edhe më realiste.

Kompania gjithashtu dëshiron të lejojë përdoruesit të modifikojnë përmbajtjen e videove që prodhon Sora, pasi mjetet e Inteligjencës Artificiale (AI) nuk krijojnë gjithmonë imazhe të sakta.

“Ne po përpiqemi të kuptojmë se si ta përdorim këtë teknologji si një mjet me të cilin njerëzit mund të modifikojnë dhe krijojnë”, tha Murati.

Kur u pyet se cilat të dhëna përdorte OpenAI për të trajnuar Soran, Murati duket se i shmangej pyetjes, shkruan theverge.

“Unë nuk do të hyj në detajet e të dhënave që u përdorën, por ato ishin të dhëna publike ose të licencuara”, thotë ajo.

Ndërsa i afrohemi zgjedhjeve presidenciale të 2024-s, shqetësimet rreth mjeteve gjeneruese të AI dhe potencialit të tyre për të krijuar dezinformata janë rritur vetëm.

Murati thotë se Sora ka të ngjarë të mos jetë në gjendje të prodhojë imazhe të figurave publike, të ngjashme me politikat e DALL-E. Videot do të kenë gjithashtu një shenjë për t’i dalluar nga ato reale.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

REXHEPI

Rexhep Rexhepi,Mocarti i prodhimit të orëve zvicerane

taravari kurti

Arben Taravari dhe Kryeministri Albin Kurti vizitojnë Zvicrën

pliizzr

Arrestimi i këngëtarëve shqiptarë në Zvicër, deklarata e fortë e koleges së tyre: Mirë ua bënë, vinë e dredhin by**ët dhe…

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

treni

Me tren falas për në Evropë, BE dhuron 35 mijë bileta për të rinjtë

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

INFO

NA NDIQ