Shpallet vendimi për mbylljen e TikTok-ut në SHBA

Picture of INA
INA

25/04/2024

Pasi Kongresi amerikan votoi në favor të projektligjit për mbylljen e TikTok-ut, Presidenti Joe Biden i vuri vulën duke firmosur vendimin përfundimtar që do ndalojë përdorimin e TikTok në gjithë SHBA-në.

Zyrtarët amerikanë kanë ngritur shqetësimin e tyre lidhur me aplikacionin prej 2020-ës, ndaj morën vendimin që të detyrojnë ByteDance, pronarët e aplikacionit që të gjejnë një pronar të ri brenda 270 ditësh, ose nuk do kenë më asnjë mënyrë që të aksesohen brenda Shteteve të Bashkuara.

Teknikisht, asnjë përdorues i ri nuk do mundet ta shkarkojë aplikacionin brenda kufijve të SHBA-së dhe asnjë host (linjë interneti) nuk do e lejojë përdorimin e tij prej zotërueseve aktualë.

Zyrtarët e TikTok kanë kërcënuar se do të marrin hapa ligjorë për kundërshtimin e ligjit. Në një video të publikuar nga themeluesi i aplikacionit, deklarohet se njerëzit mund të rrinë të qetë, pasi askush nuk do largohet. “Do luftojmë në gjykatë”, thotë ai ndër të tjera, duke shprehur sigurinë se asgjë nuk do të ndodhë. Nëse çështja nuk gjen zgjidhje, në mes të janarit, TikTok nuk do të përdoret më në SHBA nga më shumë se 170 milionë përdorues.

Në muajt e fundit është ngritur shpesh alarmi për popullaritetin që gëzon ky aplikacion, si dhe për faktin që mund të përgjojë njerëzit. Zyrtarë amerikanë dyshojnë se TikTok është i lidhur me Kinën dhe ndan me Pekinin informacione mbi përdoruesit e saj, megjithëse zëdhënës për TikTok e kanë mohuar shpesh si akuzë.

TË FUNDIT
11 orë
Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme
11 orë
Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma
11 orë
TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës
11 orë
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?
1 ditë
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

ME TE LEXUARA

11 orë
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?
11 orë
TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës
11 orë
Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma
11 orë
Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme
1 ditë
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

LEXO MË SHUMË

microsoft-rifreskon-surface-book-2-me-procesoret-e-gjenerates-se-8-te-intel_5ca25a80aaf48

Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme

meta-logo-1

Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma

tik tok

TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës

Inteligjenca artificiale AI

Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?

tik tok

TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

google maps

Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

google

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

INFO

NA NDIQ