Si i fiton paratë këngëtarja shqiptare me famë globale?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/04/2023

Këngëtarja shqiptare e skenave botërore, Dua Lipa konsiderohet si një nga yjet botërore të muzikës me shumë çmime, por jo edhe e varfër.

Ajo ka grumbulluar tashmë një listë të gjatë hitesh dhe disa çmime dhe nderime të profilit të lartë, duke përfshirë tre çmime Grammy, gjashtë Brit Awards, dy Billboard Music Awards, madje edhe dy rekorde Guinness (në vitin 2020, ajo shënoi rekordin për numrin më të madh të biletave të shitura për një koncert të mbajtur virtualisht nga një artiste solo femër dhe në vitin 2021 si artistja femër me më së shumti dëgjues mujorë).

Krahas të gjitha këngëve hit dhe çmimeve prestigjioze, karriera e Dua Lipës ka fituar shumë para. Për më tepër, bilanci i llogarisë së saj bankare është në të njëjtën trajektore si pjesa tjetër e karrierës së saj, shkruan Cosmopolitan.

Vlerësimi më i hershëm i regjistruar nga Celebrity Net Worth, në vitin 2017, vlerësoi vlerën e saj neto në tre milionë dollarë (2.7 milionë euro). Deri në vitin 2019, ajo ishte dyfishuar në gjashtë milionë dollarë (5.4 milionë euro), duke u rritur më pas në 16 milionë dollarë (14.4 milionë euro) në vitin 2020 dhe 25 milionë dollarë (22.6 milionë euro) në vitin 2021 përpara se të arrinte vlerën e saj aktuale neto prej 35 milionë dollarësh (31.6 milionë euro) në fund të vitit 2022.

Po, e keni lexuar mirë: Pasuria neto e Dua Lipës është 35 milionë dollarë (31.6 milionë euro). Ja çfarë dimë për mënyrën se si ajo e ndërtoi atë pasuri masive në më pak se një dekadë.

Ajo ishte një kameriere para se të nënshkruante një marrëveshje me një kompani muzikore

Para se të nënshkruante kontratën e parë me një kompani menaxhimi, Dua Lipa kishte një sërë koncertesh shumë normale, me pagesë shumë të ulët, duke përfshirë punë me pakicë, mikpritje në restorantin meksikan të Sohos, “La Bodega Negra” dhe të qenit ajo vajza me listën e kontrollit që i largonte njerëzit nga hyrja në klubin e natës “Mayfair”.

“Ishte e tmerrshme, aspak e bukur”, tha ajo në një intervistë për Evening Standard në vitin 2016, duke kujtuar kohën kur punonte në klubet e natës. “Duhet të jesh një person shumë i ftohtë për të qëndruar atje dhe për t’u thënë njerëzve se nuk mund të hyjnë kur do të ishte shumë mirë. Kur më duhej të largoja miqtë e mi sepse kishin veshur tuta, e dija që nuk ishte ajo lloj veshje e lejuar në vendin ku punoja”.

Çështja është: Dua Lipa nuk kishte kursyer pothuajse asnjë para para se të hynte në industrinë e muzikës.

Karriera e saj muzikore mori hov shumë shpejt

Dua Lipa nënshkroi kontratë menaxhimi me kompaninë Warner Bros. Records UK në vitin 2014, pasi publikoi këngën e saj të parë, “New Love”, në vitin 2015 dhe hodhi në treg albumin e saj debutues të vetëtitulluar në vlerësime të mira në vitin 2017.

Dhe nëse e vëreni atë kërcim serioz që vlera e saj neto e fitimeve arriti në vitin 2020 dhe pyesni veten se çfarë e shkaktoi atë, ky do të ishte albumi i saj i dytë, “Future Nostalgia”, i cili u publikua atë vit me një vlerësim edhe më të madh nga kritikët se albumi i saj i parë.

Kënga kryesore e albumit “Future Nostalgia”, “Don’t Start Now”, u rendit e dyta në top-listat e Billboard (duke e bërë atë hitin e saj më të madh në Shtetet e Bashkuara deri më sot) dhe u pasua nga pesë këngë të tjera nga albumi.

Turneu i saj Future Nostalgia ishte një sukses i madh

Dua Lipa duke performuar një nga koncertet e turneut “Future Nostalgia” në Prishtinë (Foto: Armend Nimani/AFP via Getty Images)
Dua Lipa ka qenë e suksesshme në të gjithë botën, por turneu i saj “Future Nostalgia” i çoi gjërat në një nivel tjetër. Turneu fitoi më shumë se 40 milionë dollarë (36.2 milionë euro) vetëm në ShBA dhe Kanada. Sipas Billboard, 394,000 bileta u shitën për pjesën e parë të turneut, që ishte një rritje prej 346% në shitjet e biletave në krahasim me turneun e Dua Lipës për albumin e saj të parë.

Ajo është gjithashtu imazh i shumë markave

Përveç parave që Dua Lipa ka fituar drejtpërdrejt nga muzika dhe turnetë e saj, ajo ka marrëveshje fitimprurëse edhe duke punuar si ambasadore e markave për disa brende të profilit të lartë, duke përfshirë “Yves Saint Laurent”, ujin “Evian” dhe markën e veshjeve “Puma”. /Telegrafi

TË FUNDIT
4 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
5 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
5 orë
Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!
8 orë
Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit
9 orë
“Zv/km e parë” e parasheh rregullorja e Qeverisë. Mexhiti: do të jem unë, kemi marrëveshje me Mickoskin

ME TE LEXUARA

13 orë
Në Qeverinë e re do të jenë 20 burra dhe 3 gra, mosha mesatare është 47 vjeç
12 orë
I nxehti afrikan/ Vazhdon faza portokalli – Nga nesër pasdite ndryshon
19 orë
Çfarë ndodhi mes Efi Dhedhes dhe Mozzik?
9 orë
Gjeorgjia barazon me Çekinë, shpresë për Shqipërinë
18 orë
Kosova dhe Serbia, në gjykimin e James Rubinit
9 orë
“Zv/km e parë” e parasheh rregullorja e Qeverisë. Mexhiti: do të jem unë, kemi marrëveshje me Mickoskin
18 orë
Tan Brahimi thumbon Jul Dedën: Luiz Ejlli mbetet personazhi më i famshëm në Shkodër

LEXO MË SHUMË

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

kombetarja mitaj asani bajrami

Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

qeveria

“Zv/km e parë” e parasheh rregullorja e Qeverisë. Mexhiti: do të jem unë, kemi marrëveshje me Mickoskin

Screenshot_4-16-600x360

Gjeorgjia barazon me Çekinë, shpresë për Shqipërinë

moti nxehti temperatura-termometri

I nxehti afrikan/ Vazhdon faza portokalli – Nga nesër pasdite ndryshon

qeveria

Në Qeverinë e re do të jenë 20 burra dhe 3 gra, mosha mesatare është 47 vjeç

Hristijan Mickoski

Mickoski: Mjaft debatuam për çështje etnike, është koha të fokusohemi në ekonomi dhe zhvillim

INFO

NA NDIQ