Sllaveski për pagat: Meqë rroga mesatare u bë 18.000, mësimdhënësit tani duhet të marrin pagë prej 44.000 denarë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/02/2022

“Askush nuk tha se ishin kundër harmonizimit të rregulluar ligjërisht të pagave dhe shpërblimeve. E thashë qartë se duhet ndryshuar formula, siç sugjeroi njëra nga palët. Dhe ajo që dikush dëshiron të manipulojë dhe shtrembërojë është puna e tij. Thënë troç, askush nuk është kundër rritjes së pagave, përkundrazi”, tha për “Top Temë” në Telma profesori dhe anëtari i Bordit të VMRO-DPMNE-së Trajko Sllaveski.

Ai shtoi se vendosja e pagës minimale mund të kishte ndodhur me më pak tension dhe më pak ndarje në shoqëri.

“Sepse tek ne nuk ka pothuajse asnjë sindikatë nga sektori privat. Ka të dhëna që tregojnë se vetëm rreth 5% e punëtorëve në sektorin privat janë anëtarë të sindikatave. Kur ka sindikata që takohen me punëdhënësit me muaj të tërë, ne nuk dalim me ultimatume dhe kërcënime”, tha Sllaveski, transmeton InfoShqip.

Sllaveski tha se nëse dikush pyet pse nuk ka sindikata në mesin e privatëve dhe kemi 5 vite qeverisje socialdemokrate, duhet ditur se LSDM është përgjegjëse pse është kështu në sektorin privat dhe ka tensione të tilla në shoqëri.

“I kam pyetur publikisht pse nuk respektojnë kontratën kolektive, pra nenin 8 të ligjit. Por nuk kishte përgjigje. Pagat nuk u rregulluan kur paga u rrit nga 12,000 në 14,500. Për momentin, një mësimdhënës me 24 mijë pagë sipas koeficientit duhet të ketë 44 mijë paga”, tha Sllaveski.

TË FUNDIT
58 minuta
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
1 orë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
1 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
1 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
2 orë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Në ditët e fundit të Qeverisë aktuale, Lloga propozon ligj për Këshillin Gjyqësor
5 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
1 ditë
Izet Mexhiti shkruan status, Sadulla Duraku i komenton
21 orë
Temperaturat e larta,MASH do të vendosë nëse do të ketë orë të shkurtuara
1 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
1 ditë
Profesor e autorë nga Kumanova botojnë punimet shkencore në Revista prestigjioze në SHBA
7 orë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës
1 ditë
Përbërja e re e qeverisë së bashku me programin e punës, më 17 qershor dorëzohet në Kuvend
5 orë
OKB-ja ka akuzuar Izraelin për krime kundër njerëzimit

LEXO MË SHUMË

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

Bujar Osmani

Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit

Mickoski

Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

IMG_2927

Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

vlen gashi kasami mexhiti taravari

Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

cerdhe

Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm

INFO

NA NDIQ