Sonte takimi i madh Macron-Vuçiq, Franca e qartë me Serbinë për Kosovën

Picture of INA
INA

08/04/2024

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron sonte në Paris do ta pres në takim kryetarin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Lideri serb kur njoftoi për takimin tha se “ky është takimi më i rëndësishm që kam zhvilluar ndonjëherë”.

Biseda zhvillohet disa ditë pasi që vetë Vuçiq “urdhëroi”qeverinë e shtetit të tij ta bëjë Ekipin Shtetëror, që do të punojë kundër anëtarësimit të Kosovës në Këshill të Evropës.

Ekipin në fjalë, siç njoftoi qeveria serbe, do ta udhëheq kryediplomati, Ivica Daçiq, njofton Klankosova.tv.

Me krijimin e ekipit të tillë pala serbe po shkel enkas pikën katër të ujdisë së arrtitur para një viti me atë kosovare në Bruksel-në të thuhet se Serbia, nuk kundërshton anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare.

Profesori në shkollën prestigjioze IESEG me bazë në Paris, Valon Murtezaj, ka deklaruar se Franca dhe presidenti i saj Macron, do insistojnë por edhe qartësojnë, në këtë rast Serbisë se marrëveshjet me Kosovën, nuk mund të shkelen.

Republika franceze, ka bërë të qartë se Kosova duhet dhe do të jetë anëtare e KiE-së. Përderisa hyrjen e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor në BE, Parisi e konsideron çështje strategjike dhe të sigurisë së gjithë Evropës.

Ndryshe, në letrën e tij uruese për 16 vjetorin e pavarësisë së Kosovës dërguar presidentes Vjosa Osmani (më 13 shkurt 2024) Macron, mes tjerash tha se javët e ardhshme do të jenë vendimtare për zbatimin e të gjitha dispozitave të ujdisë Bruksel-Ohër, përfshirë krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë./Klankosova.tv

TË FUNDIT
15 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
19 orë
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
1 ditë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
1 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
4 ditë
Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

ME TE LEXUARA

15 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
1 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
1 ditë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
19 orë
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

LEXO MË SHUMË

ebrahim raisi

Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

ebrahim raisi

Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

Benjamin Netanyahu

Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

fico atentat

A po i destabilizojnë vendet ,vrasjet dhe tentativat për vrasje të liderëve?

fico atentat

Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore

fico atentat

Mori tre plumba në trup, si është gjendja e kryeministrit sllovak?

fico atentat

VIDEO/ “Ja përse e qëllova”, autori i atentatit ndaj kryeministrit sllovak flet sulmin me armë

INFO

NA NDIQ