Taravari paralajmëron dorëheqje të tij ose Azir Aliut nëse vërtetohet “punësimi i dhëndrit”

INA
INA

7 Qershor, 2023

Dorëheqje të tij ose të ministrit Azir Aliu, paralajmëroi Arben Taravari gjatë ditës së sotme, nëse vërtetohej se ministri ka punësuar dhëndrin e tij si shef kabineti. Por, sipas tij, dorëheqja vjen vetëm nëse bëhet fjalë për punësimin e burrit të motrës ose vajzës së Aliut, informon KlanM.

“ Te ne dhëndër e di si quhet në qoftë se dikush është dhëndri i brezit të katërt ose të pestë… Në qoftë se është burri i motrës ose i vajzës së Azirit, ose unë ose Aziri japim dorëheqje”, deklaroi sot kreu i ASH-së, Arben Taravari.

Për të njejtën çështje u pyet edhe kryeministri Kovaçevski, i cili u shpreh se nuk ishte në dijeni të rastit, por se do ta verifikojë të njejtin.

“Pyetjen duhet t’ia drejtoni atij që e ka ëmëruar si shef kabineti. Në qoftë se ka ndonjë shkelje të procedures gjatë punësimit të një shefi kabineti apo dikujt tjetër, atëherë ajo duhet të paraqitet, pasi ju më tregoni një informatë që unë do ta kontrolloj dhe do të shoh se cili ministër ka angazhuar si shef kabineti”, tha kryeministri Kovaçevski.

Ditë më parë në një podcast të organizuar nga Ministri për Shoqëri Informatike dhe Administratë, Azir Aliu, ky i fundit mes tjerash përmendi se Shefin e kabinetit në ministri e ka dhëndër. I pyetur për këtë, Aliu e pranoi se e ka dhëndër shefin e kabinetit, por se sipas tij, nuk ka pasur elemente për nepotizëm./KlanMacedonia

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5224

Taravari: Nëse lejohet rikthimi i Gruevskit, ASH do ta shyrtojë pjesëmarrjen në Qeveri

Screenshot_2023-09-22-22-29-57-752-edit_com.android.chrome

Driton Kuka: Me zjarr, ujë dhe me xhudon e Kosovës s’ka lojë

Agim islami2

Amnistia / Agim Islami: Kriminelët është më me rëndësi të lirohen, sesa të pafajshmit!

Arben Taravari

Taravari: Ligji për Amnisti kalon javën e ardhshme

duhan cigare

Fëmijëve u shiten cigare me copë para shkollave në Tetovë (VIDEO)

shkolle arsimtari nxenesi

Skandal në shkollën shqipe, mësuesi godet e ofendon rëndë nxënësit: O psikopat, a e di se çfarë të bëjë

Klinika-Shkup

Shënon rritje numri i pacientëve me grip, por edhe me Covid-19 në Maqedoni

bajram begaj OKB

Begaj ua kërkon njohjen e pavarësisë së Kosovës tri vendeve afrikane

kurti zvicer berset

Kryeministri Kurti në Zvicër takoi​ Presidentin e Konfederatës zvicerane, Alain Berset

INFO

NA NDIQ