Me kuaj në malin e thatë të Dërvenit, destinacioni që po mahnit turistët

Picture of INA
INA

07/05/2024

Me siguri keni dëgjuar për sportin e hipizmit. Ky është një sport tradicional me kalë dhe shumë i vjetër, e atë mund ta ushtroni edhe në Pollog.

Ekipi i TV21 vizitoi vendin turistik Mali i thatë. Pikënisja ishte mbi fshatin Merovë, në vendin e quajtur Jabllanicë, një vend atraktiv dhe mjaft i frekuentuar nga adhuruesit e natyrës dhe të hipizmit.

Hipizmi në këtë zonë po merr një hov të madh nga qytetarët që kërkojnë të kalojnë kohë me natyrën, kuajt dhe dëshirojnë të përjetojnë adrenalinën e kalërimit. Imer Hasani, ka në pronësi gjashtë kuaj për hipizëm dhe ofron udhëtime në terrene të rrafshëta dhe malore.
Hasani thotë se këtë punë e ka filluar dy vite më parë, ndërsa shton se terreni i përshtatshëm dhe natyra mbresëlënëse bën që në Dërven të Tetovës të rritet interesi për turizëm.

“Dy vite. Nisja bëhet nga fshati Merovë deri këtu, këtu është fundi, ka pamje të bukur, relacionet janë të ndryshme dhe të shkurta edhe deri këtu të ndryshme në të gjithë Malin e thatë. Rruga është një orë e gjysmë dhe anasjelltas është tre orë e diçka me pushim. Ne i bëjmë pak më shkurt se tetë kilometra se kalojmë në male, pak terreni është më i vështirë por për kalërim ja vlen”, tha Imer Hasani – Pronar.

Por çfarë duhet të dimë për kalërimin apo hipizmin!? Hasani thotë se kuajt janë të qetë dhe të butë, ndërsa më kryesorja është që të mos kemi frikë dhe të ruajmë balansin deri sa jemi mbi kalë.

“Kuajt janë të butë të urtë janë të trajnuar. Edhe për fillestarë me qenë ja vlen, nuk është pengesë kryesorja është që të ruash balansin mos kesh frikë dhe të shijosh natyrën. Me kalë ecën dhe shijon natyrën, këtu e hekë stresin dhe lirohesh. Çmimet i kemi të ndryshme duke filluar nga pesë euro deri në 30 euro. Kemi çmime, varet nga relacioni që zgjedhë”, theksoi Imer Hasani – Pronar.

Udhëtimi jonë që kishte destinacion përfundimtar fshatin Sallarevë, nga ku mund të vështrosh liqenin e Kozjakut, iu bashkëngjitën edhe disa turistë. Edhe për ata është hera e parë që provojnë hipizmin, ndërsa thonë se kanë ngelur të befasuar me pamjen që ofron natyra në Malin e thatë.

“Unë vi nga Struga, jetoj në Austri, kam ardhur për këtë pamje të bukur të natyrës dhe i ftoj të gjithë që janë jashtë vendit të vijnë ta shijojnë këtë pamje të bukur, të relaksohen se ka nevojë çdonjëri. Kalërimi ishte shumë bukur, ishte një eksperiencë e bukur, kaluam pa rrezik dhe më në fund kemi një pushim të këndshëm ku ta shijojmë këtë pamje që kemi”, pohoi Durim Azizi – Turist.

“Është hera e parë që bëjmë hipizëm ishte një ekspericencë vërtete shumë e bukur. Deshëm që ta provojmë, erdhëm në fshatin Merovë dhe u kënaqem shumë. Ua sugjeroj edhe të tjerëve që të vijnë të kalojnë një fundjavë ndryshe nga e zakonshmja, pamja është shumë e bukur ta shijojnë natyrën me kuajt”, u shpreh Lynkesta Azizi – Turiste.

“Ishte një eksperiencë e mrekullueshme, kemi ardhur nga Struga e kemi parë në rrjetet sociale dhe kemi ardhur që ta provojmë por ishte një eksperiencë shumë e mirë dhe pamja është shumë e bukur erdhëm me kuaj. Shumë kënaqësi e madhe, në fillim ishte frikë pak por më pas u mësuam edhe me kuaj në grup ishte kënaqësi kishim edhe udhëheqës”, pohoi Lyhnid Jakupi – Turist.

Pas udhëtimit me kuaj që zgjati mbi tre orë, herë në terrene të rrafshëta e herë të pjerrëta, u rikthyem përsëri në vendin e nisjes.

Edhe pse kjo zonë quhet Mali i thatë, natyra e gjelbëruar dhe vendpushimet e bëjnë këtë pjesë të jetë një ndër vendet më të bukura të rajonit të Pollogut.

TË FUNDIT
11 minuta
Të shtunën fillon provimi i maturës shtetërore në Maqedoni
25 minuta
Arrestohet 42-vjeçari nga Gostivari, kërkohej për vuajtjen të dënimit me burg
28 minuta
Snopçe: BDI-ja në një vijë me Levicën, kundërshtuan zgjedhjen e kryeparlamentarit shqiptar
30 minuta
Deklaratat e Izet Mexhitit, Murat për TV21: Ne ngelemi në Frontin Europian! VLEN të përgjigjet për deklaratat nacionaliste
1 orë
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

ME TE LEXUARA

16 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
1 ditë
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk do shkoj në mbledhje
3 orë
Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme
22 orë
Ahmeti: Nuk ka arsye për të shkarkuar Artan Grubin, Fatmir Besimin e Nazim Bushin nga postet partiake
15 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

LEXO MË SHUMË

matura-shteterore-provimi

Të shtunën fillon provimi i maturës shtetërore në Maqedoni

Arrestim_Pranga-780x468-1

Arrestohet 42-vjeçari nga Gostivari, kërkohej për vuajtjen të dënimit me burg

halil snopce

Snopçe: BDI-ja në një vijë me Levicën, kundërshtuan zgjedhjen e kryeparlamentarit shqiptar

Screenshot_20240530-120957~2

Deklaratat e Izet Mexhitit, Murat për TV21: Ne ngelemi në Frontin Europian! VLEN të përgjigjet për deklaratat nacionaliste

Klinika-Shkup

VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ