Pendarovski: Kam informacione se disa parti shqiptare po mundohen të bëjnë thirrje për bojkot të zgjedhjeve

Picture of ina-online
ina-online

08/05/2024

Kandidati për president në Maqedoninë e Veriut, Stevo Pendarovski deklaroi sot para mediave se ka informacione se disa parti shqiptare po mundohen të bëjnë thirrje për bojkot të zgjedhjeve presidenciale.

“Deri tani dita e zgjedhjeve ka qenë transparente dhe e qetë. Unë supozojë se ne do të vazhdojmë në këtë mënyrë deri në fund të ditës së zgjedhjeve, kjo nënkupton deri në ora 19:00. Nuk ka ndonjë arsye tjetër për të besuar se do të ketë çrregullime sepse për tri dekada e gjysmë ne pothuajse jemi në demokraci. Ajo që nuk është shumë e mirë për nivelin, për cilësinë e demokracisë në vendin tim është se ne po dëgjojmë që disa nga forcat politike, disa parti politike po përpiqen të pengojnë procesin zgjedhor thjesht duke i penguar njerëzit të marrin pjesë në votimin e raundit të dytë. Nëse është kështu, nëse kjo konfirmohet në fund të ditës, kjo do të thotë se vullneti i lirë i njerëzve është shtypur”, deklaroi Pendarovski.

Ai ka pohuar se çka nuk i pëlqen dhe nuk e sheh si gjë demokratike deri tani në këtë ditë të zgjedhjeve është që ka informacione se disa parti politike shqiptare janë duke u munduar për t’i ndaluar shqiptarët atje të votojnë. I pyetur edhe nga gazetarët se njëra prej arsyeve të bojkotimit të mundshëm të shqiptarëve të procesit zgjedhor mund të jetë pasi nuk kanë kandidat për president, ai tha se nuk e beson këtë dhe se kjo gjë nuk duhet të jetë. “Nëse këto janë arsye unë i kundërshtoj fuqishëm”, tha Pendarovski.

TË FUNDIT
31 minuta
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
40 minuta
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
3 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
4 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
5 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gjyshi e denoncon nipin e mitur në polici, thotë se e sulmoi fizikisht!
15 orë
Paradite mot me diell dhe i ngrohtë, pasdite në disa pjesë të Maqedonisë së Veriut pritet shi dhe bubullima
1 ditë
E tmerrshme! Bashkëmoshatarët hedhin një të mitur nga një lartësi në Tetovë
40 minuta
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
1 ditë
Micotakis me kërcënim të ri: Do t’ju bllokojmë për në BE! Mickoski: Në vend të urimeve, morëm muskuj politik!
10 orë
Zyrtari i policisë së Maqedonisë kapet duke marrë 12 mijë euro ryshfet
1 ditë
Gjendet një granatë e pa shpërthyer që nga Lufta e Parë Botërore
31 minuta
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

IMG_2192

Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare

Aksidenti-600x360

Aksident në Kërçovë, 5 të lënduar

INFO

NA NDIQ