Tre ushtarë amerikanë humbin jetën pasi dy helikopterë përplasen mes vete

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/04/2023

Tre ushtarë amerikanë kanë vdekur pasi dy helikopterë u përplasën dhe u rrëzuan gjatë një misioni stërvitor në Alaskë. Zyrtarët thanë se dy ushtarë vdiqën në vendngjarje, ndërsa i treti vdiq rrugës për në spital. Një ushtar i katërt u plagos në incident.

“Kjo është një humbje e pabesueshme për familjet e këtyre ushtarëve, shokët e tyre ushtarë dhe për divizionin”, tha gjeneralmajor Brian Eifler, gjeneral komandues i Divizionit të 11-të Ajror të Ushtrisë Amerikane, të cilit i përkisnin trupat. Dy helikopterët sulmues AH-64 Apache u rrëzuan pranë qytetit të Healy.

“Incidenti është nën hetim dhe më shumë informacion rreth incidentit do të publikohet kur të bëhet i disponueshëm”, tha në një deklaratë Divizioni i 11-të Ajror, raporton DW.

Në fund të marsit, dy helikopterë të ushtrisë amerikane Black Hawk u rrëzuan gjithashtu gjatë një fluturimi stërvitor në Kentaki, duke lënë të vdekur të nëntë ushtarët në bord. Në shkurt, dy roje kombëtare të Tenesit vdiqën gjithashtu kur helikopteri i tyre u rrëzua gjatë një fluturimi stërvitor në Alabama.

TË FUNDIT
10 orë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
10 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
18 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
23 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
1 ditë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

ME TE LEXUARA

10 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
10 orë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
1 ditë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
23 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
18 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet

haker

Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT

biden

‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje

INFO

NA NDIQ