Vazhdon debati i Komisionit për kandidatët për anëtarë të Këshillit për Prokurorë publik

INA
INA

29/05/2023

Në Kuvend sot duhet të vazhdojë seanca e Komisionit për zgjedhje dhe emërime ku në rend dite është konstatimi i propozimeve për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të prokurorëve publikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Si anëtarë të Këshillit të prokurorëve publikë janë regjistruar Svetllana Zhupanoska, bashkëpunëtor gjyqësor në Gjykatën Themelore Civile Shkup, Keti Petkova avokate nga Gjevgjelia e cila më herët ka punuar në Prokurorinë speciale, si dhe Mitko Mitrevski, sekretar i përgjithshëm i Prokurorisë publike.

Në vazhdimin e seancës së kaluar më 9 maj u hap debat për kandidaten e parë Svetllana Zhupanoska.

VMRO-DPMNE-ja opozitare nuk dha mbështetje, ndërsa deputetët nga kjo parti atëherë paralajmëruan debate dhe fjalime të gjata si për propozimet për gjyqtarë kushtetues.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Prerja e druve drunj dru

Sejdiu: Po ndodh një ‘masakër’ ekologjike në territorin e komunës së Zhelinës (FOTO)

Liridona ademaj

“Ishte e dashur, e donte familjen”, si e kujtojnë kolegët suedezë Liridona Ademaj-Murseli

stefan bogoev

Bogoev: Jam i sigurt për një fitore të dyfishtë në zgjedhjet e Frontit Evropian

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

Leonard ademi

“Nuk e dinë se nënën ua kanë vra”, vëllai i Liridona Ademit tregon çfarë i thanë fëmijët pas krimit të rëndë në Prishtinë

arben taravari ziadin sela

Arben Taravari: ASH e fortë dhe unike, ka vite që lexojmë lajme për përçarje

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Gjykata jep detaje, ja si ndodhi vrasja e Liridonës

3fb9fdb9-5211-407a-a732-9132e4550a33-1392x815

Mexhiti, Kasami dhe Gashi takojnë Islam Aliajn, deputetin shqiptar në Zvicër

Ilire Dauti

Deputetja që zhvillon betejën për shqiptarët pa nënshtetësi

INFO

NA NDIQ