Programi ekonomik i VLEN: Krijimi i Bankës Shqiptare dhe forcimi i Zonave Ekonomike Shqiptare (FOTO)

Picture of INA
INA

08/04/2024

Koalicioni opozitar VLEN  dhe kandidati për president, Arben Taravari sot takuan krerët e Odës Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore.

Në këtë takim liderët e VLEN prezantuan tri reforma kryesora që synojnë siç thuhet  t’i sjellin si risi, në dobi të qytetarëve dhe të bizneseve:

–    NDËRMARRJET SHTETËRORE NË DORË TË QYTETARËVE – synojmë që qytetarët të marrin 49% të aksioneve të ndërmarrjeve publike.

–    KRIJIMI I BANKËS SHQIPTARE – synojmë që brenda mandatit të krijojmë kushtet për themelimin e bankave me kapital dominues shqiptar, me fokus kryesor financimin e bizneseve shqiptare në vend.

–    FORCIMI I ZONAVE TË LIRA EKONOMIKE SHQIPTARE – synojmë që zonat e lira ekonomike në komunat shqiptare të kenë zhvillim të njëjtë sikurse ato në komunat maqedonase”, thuhet në njoftimin e koalicionit opozitar VLEN.

Më tej nënvizohet se Oda Ekonomike e Maqedonisë Veriperëndimore u nda e kënaqur me propozimet e tyre, ndërsa ata sigurojmë se te Qeveria e VLEN-it do të gjejnë partner të besueshëm e të përkushtuar.

Lidhur me këtë takim është prononcuar edhe kandidati për president, Arben Taravari.

“Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore mbron bizneset në vend dhe kujdeset për promovimin e bizneseve tona në vend dhe botë, ndërsa kërkesat e saja ndaj kandidatit për president, Arben Taravarit dhe koalicionit VLEN ishin rritja e pagës minimale në 30 mijë denarë, kurse qeveria t’i zvogëlojë kontributet për 32%, të zgjidhet problemi me emigrimin, ekonomia e zezë, korrupsioni si dhe sundimi i së drejtës.

“Biseduam për zhvillimin ekonomik, për vizionin e Odës për fuqinë punëtore që mungon në Maqedoni. Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore ka edhe manifest ekonomik që na u dha para disa javësh dhe ne kemi përfshirë disa pika në programin tonë. Në programin tim, theks të veçantë kanë inovacioni dhe energjetike si dhe arritja e një marrëveshje konsensuale mes partive politike që do ta kishte nisur presidenti i shtetit me mbështetjen e të gjithëve për zhvillimin ekonomik të shtetit”, tha Taravari.”, deklaroi Tavari. (INA)

TË FUNDIT
3 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
3 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
6 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
8 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
8 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

ME TE LEXUARA

14 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
8 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
14 orë
Hiseni zgjidhet zëdhënës i LD-së, Mexhiti autorizohet për bisedimet për qeverinë e re
6 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
12 orë
Najçevska i reagon Taravarit: Pse kryetari i Kuvendit të jetë shqiptar?
3 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

LEXO MË SHUMË

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

arben taravari

Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

INFO

NA NDIQ