Vranë bashkëatdhetarin për hakmarrje, gjykata gjermane dënon me burgim të përjetshëm dy shqiptarë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/02/2023

Gjykata gjermane e Landit Verden, ka dënuar me burgim të përjetshëm dy shqiptarë për një vrasje të ndodhur 6 vjet më aprë në Rotenburg.

Sipas dpa.de, dy shqiptarët të moshës 36 dhe 32 vjeç kishin vrarë në vitin 2017-të një bashkëatdhetarin e tyre 46 vjeç në zonën e Visselhövede.

Për të njëjtën ngjarje gjykata kishte dënuar më parë edhe një 23-vjeçar po me origjinë shqiptare i cili akuzohet se ndihmoi autorët të lërgoheshin nga vendngjarja.

Ndërkohë media gjermane thekso se e gjithë saga e hakmarrjes kishte nistu vite më parë në Tiranë.

Në shkrim thekohet se 46 vjeçari i ekzekutuar në Gjermani, gjatë vitit 2011 kishte vrarë një person në Tiranë, ku dhe ishte dënuar nga gjykata.

Pas kryerjes së dënimit nga frika e hakmarrjes ai ka emigruar drejt Gjermanisë, ku edhe ëhstë ekzekutuar.

/AlbEu.com/

TË FUNDIT
1 ditë
Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet
2 ditë
Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja
2 ditë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
3 ditë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
3 ditë
Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”

ME TE LEXUARA

1 ditë
Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet

LEXO MË SHUMË

muharrem saliu de biasi

Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet

pasaport-zvicerane

Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja

gjermania-780x470

Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania

policia gjermane gjermani

Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania

shkolla-nxenes-klasa

Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”

muharrem salihu

Kandidati shqiptar për eurodeputet, Salihu: Duhet dialog me arbëreshët e rinj

muharrem salihu

Muharrem Saliu, shqiptari i parë që kandidon për eurodeputet: Më duhen 30 mijë vota!

muharrem saliu

Saliu: do lobojmë për votën e diasporës, celjen e konsullatave dhe kurseve të shqipes në gjithë territorin!

kombetarja

Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria

INFO

NA NDIQ