Zbulohet se çfarë i shkroi Elon Musk stafit të Tesla-s ku njoftoi pushimin nga puna të më shumë se 10% të fuqisë punëtore

Picture of INA
INA

16/04/2024

Elon Musk u dërgoi punonjësve të Tesla-s një njoftim të dielën duke njoftuar se prodhuesi i automjeteve elektrike po pushon nga puna më shumë se 10% të fuqisë punëtore globale.

Sipas mediave të huaja, email-i i brendshëm u dërgua afër mesnatës në Kaliforni, sipas një vule kohore të parë nga Business Insider.

CEO i Tesla tha në memorandumin, të cilin BI e siguroi, se ka pasur një “dyfishim të roleve dhe funksioneve të punës në fusha të caktuara” pasi kompania është rritur me shpejtësi.

Siç thuhet më tej, të dielën mbrëma, punëtorët që u ndikuan nga pushimet nga puna morën një email të veçantë nga Tesla në adresën e tyre personale të emailit duke u thënë atyre se roli i tyre ishte eliminuar.

“Efektive që tani, nuk do të keni nevojë të kryeni ndonjë punë të mëtejshme dhe për këtë arsye nuk do të keni më qasje në sistemet dhe vendndodhjet fizike të Tesla-s”, thuhej në email.

Ndryshe, çmimi i aksioneve të Tesla-s ra me 1.2% në tregtimin para tregut të hënën, pas lajmeve për shkurtimet e vendeve të punës.

Gjatë fundjavës, punëtorët e Tesla-s kishin spekuluar se shkurtimet ishin në horizont, pasi thashethemet se disa menaxherëve u ishte thënë që t’i siguronin një listë emrash të përhapur në të gjithë kompaninë.

Më vete, Tesla filloi të udhëzonte menaxherët në shkurt për të identifikuar se cilat role në kompani ishin kritike për biznesin dhe kishin vonuar përkohësisht rishikimet e performancës.

Këto janë pushimet e para në shkallë të gjerë të kompanisë që kur pushoi disa punëtorë në fabrikën e saj në Buffalo, Nju Jork, në shkurt të vitit 2023.

 

Shkurtimet e vendeve të punës vijnë pasi Tesla po përballet me kërkesën më të ngadaltë për automjetet e saj elektrike dhe stoku i saj është ulur mbi 31%.

Kompania do të japë raportin e saj të ardhshëm të fitimeve më 23 prill.

TË FUNDIT
12 orë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit
14 orë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
4 ditë
Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit
5 ditë
Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike
6 ditë
Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

ME TE LEXUARA

14 orë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
12 orë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

LEXO MË SHUMË

google maps

Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

google

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

chat-gpt

Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

tik tok

TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

tik tok

Tiktok etiketon përmbajtjet AI, çfarë do të ndodhë me prodhimet e gjeneruara prej saj?

google

Të është vjedhur telefoni, Google ka një zgjidhje për ju për ta gjetur atë

INFO

NA NDIQ