Zgjedhjet Parlamentare/ LSDM nis fushatën me moton ”Nuk heqim dorë nga e ardhmja”!

Picture of INA
INA

18/04/2024

Me moton “Nuk heqim dorë nga e ardhmja”, LSDM-ja dhe koalicioni për Ardhmëri Evropiane, shënuan nisjen e fushatës për zgjedhjet parlamentare.

Lideri I LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, prezantoi rezultatet e punës gjatë mandatit të dertitashëm dhe bëri publike planet për ekonominë, kompanitë, luftën me korrupsionin, integrimet evropiane e të ngjashme.

“Jemi të vetëdijshëm se kemi bërë përplot gabime dhe marrë përgjegjësinë. E dijmë se qytetarët janë të zhgënjyer nga cmimet, korrupsioni, keqpërdorimet e disa nga politikanët. Për këtë shkak kemi krijuar një plan të qëndrueshëm dhe të realizueshëm që është shkrirë në programin tonë për katër vitet e ardhshme” – tha Dimitar Kovaçevski.

Kovaçevski paralajmëroi luftë të pakompromis kundër krimit dhe korrupsionit.

“S`ka më lëndë nëpër sirtarë dhe do të zbatojmë vetting për gjykatësit dhe prokurorët publik. Do të nisim nga politikanët do të përfundojmë tek gjykatësit dhe prokurorët. Por, BE-ja është rruga e vetme që gjërat të ndryshojnë për të mirë. Nuk heqim dorë nga përfundimi I negociatave me BE-në deri në 2028 dhe RMV-ja të jetë pjesë e BE-së deri më 2030” – tha Kovaçevski.

Përmes një video mesazhi, tubimit të LSDM-së iu drejtua edhe anëtari partisë simotër gjermane PES, Olaf Sholc. Sipas tij, për një BE të fuqishme duhet që BE-ja të zgjerohet me Maqedoninë e Veriut dhe vendet e Ballkanit Perëndimor.

TË FUNDIT
2 orë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
3 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
3 orë
Korrupsioni "pret" pyjet në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike
4 orë
Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

ME TE LEXUARA

23 orë
Një i burgosur nga burgu në Idrizovë mbrëm ka ndërruar jetë në kompleksin e klinikave “Nëna Terezë,
1 ditë
Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB
7 orë
VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra
1 ditë
Për 2€ më lirë shporta e konsumit në muajin maj
4 orë
Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike
22 orë
Pacienti nga Kosova erdhi në Shkup për ta operuar këmbën e majtë, por ia operuan të djathtën (VIDEO)
1 ditë
Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku
7 orë
OEMVP mbështet kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Evropian

LEXO MË SHUMË

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

ixhet memeti

Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

merko ramiz

Një vit pasi u vendos në listën e zezë, Ramiz Merko u paraqit në gjykatë

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës/Kasami: Vendimi i Qeverisë për ndaljen e punimeve, ‘urdhër’ nga Grubi

denari-756x420-696x387-1

Paga mesatare neto në mars 40.496 denarë

INFO

NA NDIQ