Zgjedhjet presidenciale në RMV, Sinani: Do kemi një betejë të fortë

Picture of ina-online
ina-online

24/04/2024

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut u janë drejtuar të mërkurën kutive të votimit për të zgjedhur presidentin e shtetit.

Partitë shqiptare garojnë me dy kandidatë, Fronti Evropian, nën drejtimin e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) garon me Bujar Osmanin, ministrin aktual të Punëve të Jashtme.

Opozita e bashkuar shqiptare, që përbën koalicionin VLEN, merr pjesë në zgjedhje me Arben Taravarin, kryetarin aktual të komunës së Gostivarit.

Ekipi i Euronews Albania po ndjek nga afër procesin zgjedhor në RMV. Gazetari Thimi Samarxhiu intervistoi Arsim Sinanin, pedagog në Universitetin e Prishtinës, i cili e cilësoi të sotme një ditë të rëndësishme që do të sjellë ndryshim në RMV.

Sipas tij pritet të ketë përplasje të forta pasi këto zgjedhje janë një matje force për zgjedhjet parlamentare.

“Është një ditë e rëndësishme që do të sjellë ndryshim në RMV. RMV është në një udhëkryq ku duhet të mbahet rruga euroatlantike rruga drejt BE, të zgjidhë problemet si ai me bullgarët dhe marrëveshja historike me shqiptarët. Është në ditë kur RMV ka nevojë të bëjë veprimet e veta, por në fund janë qytetarët që i dizajnojnë politikat me votë. Është një ditë shumë dinamike, se do kemi një betejë të fortë, është matje e forcave për zgjedhjet parlamentare”, tha Sinani.

TË FUNDIT
7 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
7 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
10 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
12 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
12 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

ME TE LEXUARA

7 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
18 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
7 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
18 orë
Hiseni zgjidhet zëdhënës i LD-së, Mexhiti autorizohet për bisedimet për qeverinë e re
17 orë
Najçevska i reagon Taravarit: Pse kryetari i Kuvendit të jetë shqiptar?
15 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

LEXO MË SHUMË

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

INFO

NA NDIQ