“Gjuha të cilën e fliste Tahir Sinani e Mic Sokoli, sot është zyrtare në Maqedoni” – tha Ahmeti në Tropojë

Picture of INA
INA

05/05/2024

“Gjuha të cilën e fliste Tahir Sinani e Mic Sokoli, sot është zyrtare në Maqedoni” – tha Ahmeti në Tropojë Në Tropojë është ngritur shtatorja e heroit Tahir Sinani, dhe në ngjarje ka marrë pjesë edhe lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, transmeton TV21.

Ahmeti foli për rëndësinë e këtyre figurave historike, duke i sjell në aktualitetin shoqëror të Maqedonisë së Veriut.

“Po dëgjoja raportin e gjeneralit Tahir Sinanit duke i thënë gjyshit të tij, Mic Sokolit – “O gjysh, gjuhë të cilën e flasim sot ëshë zyrtare dhe Maqedonia me kryeministër shqiptar”.
Duke i thënë Mic Sokolit dhe Hasan Prishtinës – “Që Flamuri Kombëtar erdhi nga gjaku i Tahir Sinanit…”.
Dëgjova duke i thënë Bajram Currit e Hasan Prishtinës – “Tri universitete shqiptare në tokën dardane, Shkup e Tetovë””, tha Ahmeti.

TË FUNDIT
8 minuta
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji
52 minuta
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
55 minuta
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
1 orë
Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV
2 orë
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

1 ditë
Fronti Evropian ka ngritur padi në Gjykatën Administrative për vendimin e KSHZ-së për rivotimin në Zhelinë
3 orë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
22 orë
Ndërroi jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Vaid Sali (FOTO)
19 orë
VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë
1 ditë
Kacarkas i mbaron mandati, pasardhësi i saj do të bëhet i ditur në fund të kësaj jave
3 orë
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

LEXO MË SHUMË

Klinika-Shkup

VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

INFO

NA NDIQ