55 vjet nga krijimi i Ministrisë së Jashtme

Picture of INA
INA

29/04/2024

Ministria e Punëve të Jashtme feston sot 55 vjetorin e ekzistencës së saj.

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, me rastin e Ditës së Ministrisë së Punëve të Jashtme do të mbajë konferencë për media, të cilën dje e ka shënuar edhe klubi diplomatik nga Shkupi. Dita e Diplomacisë Maqedonase me mbjellje pemësh para ndërtesës së Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe vizitë në Muzeun Memorial ASNOM në Pelincë.

Diplomacia maqedonase fillimet e saj i ka në Byronë për Marrëdhënie me Jashtë e themeluar në vitin 1969. Republika e Maqedonisë kishte diplomatët e saj që punonin në diplomacinë jugosllave në Beograddhe jashtë vendit, si dhe në autoritetin republikan për marrëdhëniet me jashtë. Në vitin 1991 ky organ u shndërrua në Ministrinë e Punëve të Jashtme.

Ministria e Punëve të Jashtme kryen punët lidhur me punët e jashtme dhe politikën e jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut.
Një nga aktivitetet më të rëndësishme diplomatike të kësaj ministrie ishte kryesimi i OSBE-së, i cili u shënua vitin e kaluar 2023, kur vendi ynë priti Samitin e OSBE-së.

TË FUNDIT
7 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
3 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
4 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
4 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

1 ditë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
18 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
22 orë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!
18 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
1 ditë
BE: Nuk ka plan B për Maqedoninë, gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për Ndryshimet Kushtetuese…
22 orë
Policia e Maqedonisë thotë se e arrestoi, Fero duke shijuar kafe në Shkup

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

INFO

NA NDIQ