6760 qytetarë nga Maqedonia e Veriut kanë kërkuar azil jashtë vendit gjatë 2023

ina-online
ina-online

24/03/2024

“6760 qytetarë nga Maqedonia e Veriut kanë kërkuar azil jashtë vendit vetëm gjatë vitit 2023. Kjo Maqedoninë e Veriut e bënë vendin e katërt në botë sa I përket aplikimeve për kokë banori. Shtetet më të preferuara janë Gjermania, Italia dhe Franca”, njofton gazetari i TV21, Zekirija Haxhiu.

Edhe pse qeveria flet për rritje ekonomike dhe optimizëm për Bashkim Europian, banorët e Maqedonisë vazhdojnë të braktisin vendin, që sipas numrit të aplikimeve për azil jashtë vendit, Maqedonia e Veriut është në top 5 vendet e para sa i përket numrit të përgjithshëm të banorëve.

Aktualisht vetëm në Gjermani ka rreth 220 mijë banorë me origjinë nga Maqedonia të cilët qëndrojnë si migrantë, 68000 më tepër se dy vite më pare. Sipas të dhënave zyrtare, në vitet e fundit, Maqedonia shënon rritje të migrimit sa i përket banorëve, duke u ranguar në vendin e katërt në botë, pas Shqipërisë. Në vitin 2023 sipas Eurostat, aplikimet për azil kanë arritur numra record në vitet e fundit, gjithsej 6760. TV21

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ministria-e-kultures-

Mbi tre mijë të punësuar në kulturë pa paga, prej nesër nisin me protesta

tara

Taravari: Rroga mesatare në Maqedoninë e Veriut do të jetë minimum 800 euro (Video)

IMG_1243

Kasami: VLEN do të ndajë 500 milionë euro për komunat shqiptare

improvizim bujar

Pasi mori rolin e kryetarit të Kuvendit, Ziadin Sela në seancën e improvizuar shpalli Bujar Osmanin president të shtetit

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

ziadin sela

Sela: Pse janë të shqetësuar nga Fronti Evropian

INFO

NA NDIQ