A e dini arsyen pse iPhone-ët nuk kanë radio?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27 Janar, 2023

Pothuajse të gjithë Android-ët mund të kenë një radio, por Apple e la jashtë iPhone-ve, edhe pse mund ta prezantonte me një lëvizje të thjeshtë, pasi përpara iPhone 7, furnizonte çipa Wi-Fi dhe Bluetooth nga Broadcomm, në të cilin radio është ndërtuar çipi.

Arsyeja qëndron në mënyrën se si Apple zgjedh veçoritë e telefonave. Apple nuk pyet nëse mund të bëhet diçka, por pse duhet bërë. Pra, ai vlerësoi se përvoja e radios nuk i plotësonte standardet e saj. Disponueshmëria e stacioneve radio varet nga vendndodhja e përdoruesit dhe Apple nuk ka kontroll mbi cilësinë e marrjes së sinjalit. Për më tepër, shumica e stacioneve radio transmetojnë audio 128 kb/s, ndërsa Apple Music ofron 256 kb/s.

Le të mos harrojmë gjithashtu se stacionet radiofonike kanë reklama të gjata, të cilat Apple nuk mund të marrë pjesë.

Kështu, vendimi i Apple për të mos përfshirë radion në iPhone ka vazhduar edhe pas iPhone 7 deri më sot.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

treni

Prezantohet treni super i shpejtë

kompjuter

Sa kohë i duhet një AI për të thyer një fjalëkalim?

elon-musk

Rritet përqindja e aprovimit të kërkesave për censurim nga qeveritë autoritare, arsyeja është kjo

google

Si të parandaloni Google që të fshijë profilin tuaj të vjetër?

PS playstation

Lajm i mirë për fansat e PlayStation – Sony po sjell një pajisje të re për lojtarët

elon-musk

SHBA lejon testimin e çipit në tru

iphone-14

Nëse keni një iPhone, përditësoni atë menjëherë

whats-up

WhatsApp po bën gati ndryshimin e madh për përdoruesit

elon

Neuralink i Elon Musk-ut merr miratimin e FDA për studimin klinik të implanteve të trurit tek njerëzit

INFO

NA NDIQ