A po përzihet Edi Rama në “punët e brendshme” të shqiptarëve të Maqedonisë?

Picture of ina-online
ina-online

02/05/2024

Shkruan: Fejzi Hajdari

Edi Rama dhe kreu i Tiranës Erion Veliaj, të njohur si “dorëlirë” për ndarjen e “çmimeve” dhe “shpërbimeve” kur janë në pyetje “yjet estradës serbe” si Goran Bregoviqi, Zdravko Çoliqi e tjerë, si duket këtë avaz “ndajre mirënjohjesh e çmimesh”, me inrecion kanë fillaur ta praktiojnë edhe më politikanët shqiptarë. Por, kur është fjala për këta të fundit, kriterin e ndarjes e bëjnë sipas “gustos të personale” (shijes), prandaj rrjedhimisht i “shpërblejnë” politikanët të cilët njihen si “antiALBIN”, dmth që nuk janë në një linjë me Albin Kurtin, kryeministrin e Republikës së Kosovës, që rrjedhimisht i bie edhe anti opozitës së këtushme.

Edhe një kriter tjetë, merret për bazë gjatë përzgjedhjes së “të përkëdhelurve”, është doza e “OpenBallkanizmit” të politikanëve që shpërblehen. Fjalën e kam për ithtarët “përqafuesit” e “Open Ballkanit”, ide kjo ruse, e cila në vitin 2019 në Novi Sad të Serbisë, u promovua nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri Edi Rama, i cili më vonë hoqi dorë nga ky projekt për të cilin kishte lobuar me vite…

Pra, që të jem më i drejtëpërdrejt (direkt), “i shbërblyeri i sotëm” i Ramës, Ali Ahmeti, gjykuar sipas këtij kriteri të kryeministrit të Shqipërisë, i plotëson të gjitha këto kriteret të Ramës: është kundërshtar i Albin Kurtit dhe është Open Ballkanist i përbetuar… Këto janë dy kritere të cilët shqiptarët e Maqedonisë së Veriut, i kundërshtojnë në masë diku rreth 70 përqind.

Ju kujtohen fotografitë e Ali Ahmetit me presidentin serb Aleksandar Vuciq, sidomos “ekzaltimi” i Alisë, në shoqëri me presidenti serb gjatë fotografimit.

Dua të them se Edi Rama, pak a shumë, edhe opozita kosovare në pako me disa media të Prishtinës, tanimë 3 ciklet e fundit zgjedhore më shumë po krijojnë huti tek shqiptarët e Maqedonsië me përzierjen e tyre, sesa po kontribuojnë për ngritjen e vetëdijës, gjë për të cilët ndihmë kanë nevojë shqiptarët e Maqedonisë së Veriut.

Akti i sotëm i Tiranës, tregon edhe dyfytyrësin e të dy protagonistëve të këtij eventi (Rama-Ahmeti)… Kur Albin Kurti i viziton shqiptarët e Maqedonisë dhe kur masa e tubuar e shqiptarëve rreth tij mbërrinë shifra marramendëse, alarmohet Vuciqi, Rama dhe Ahmeti, me akuzën se “Albini po përzihet në punë të brendshme të shqiptarëve, për ta mposhtë Ali Ahmetin”. Kështu “ankohen” Rama dhe Vuçiqi! Po sot, kush, kujt (?) po i përzihet në punë të brendshme???

Rezime: Përzierja e Kurtit në “punët e brendshme të shqiptarëve të Maqedonisë”, nënkupton “betejën pro Perëndim, antiRusi e Serbi dhe kundër Open Ballkanit”, kurse përzierja e Vuçiqit dhe Edi Ramës në “punët e brendshme në Maqedoni”, nuk jam shumë i sigurtë se nënkupton këtë… Prandaj gjërat janë shumë të qarta… shqiptarët e Maqedonisë dinë ta vlerësojnë se cili opsion është më i mirë…

TË FUNDIT
11 orë
Marrëveshja e Konçulit
2 ditë
Koha që shqiptarët në MV të përfaqësohen ndryshe nga sa ka bërë për 20 vjet BDI-ja
2 ditë
Pritini kokën Albinit, por mos harroni interesin e Kosovës
2 ditë
Ramabaja: Edi Rama - ky inkarnim i Esat Pashë Toptanit
2 ditë
Kim Mehmeti: Piktori i përbuzi të gjithë votuesit e Kurtit

ME TE LEXUARA

11 orë
Marrëveshja e Konçulit

LEXO MË SHUMË

refik hasani

Marrëveshja e Konçulit

ali mehmeti

Koha që shqiptarët në MV të përfaqësohen ndryshe nga sa ka bërë për 20 vjet BDI-ja

andi-bushati

Pritini kokën Albinit, por mos harroni interesin e Kosovës

ramabaja sadri

Ramabaja: Edi Rama – ky inkarnim i Esat Pashë Toptanit

kim-mehmeti

Kim Mehmeti: Piktori i përbuzi të gjithë votuesit e Kurtit

kurti vucic rama

Dyfytyrësia e sjelljeve të Kryeministrit Rama: Nga ngrohtësia me Vuçiç te ftohtësia me Kurtin dhe pasojat për Kosovën

adnan azizi

Piskamat për pushtet, para dhe pisllëk!

nexhat

Diplomacia e globalizimit

adnan azizi

Azizi: Ata kishin vjedhur në shtëpinë e vet…

INFO

NA NDIQ