Administrata e Biden i bën padi Apple, për iPhone

INA
INA

22/03/2024

Administrata e presidentit Biden në SHBA e ka paditur sot kompaninë gjigant Apple.

Padia është bërë me pretendimet se gjigandi i teknologjisë krijoi një monopol në tregun e telefonave inteligjentë duke bllokuar konkurrentët nga aksesi në veçoritë e harduerit dhe softuerit të iPhone.

Padia, e paraqitur nga Departamenti i Drejtësisë në gjykatën federale në Neë Jersey. Gjashtëmbëdhjetë prokurorë të përgjithshëm të shtetit dhe të qarkut iu bashkuan DD-së në ngritjen e çështjes, shkruan Indeksonline.

“Ne pretendojmë se Apple ka ruajtur pushtetin monopol në tregun e telefonave inteligjentë, jo thjesht duke qëndruar përpara konkurrencës në meritë, por duke shkelur ligjin federal antitrust”, tha Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland.

“Nëse mbetet një temë e pakundërshtuar, Apple do të vazhdojë vetëm të forcojë monopolin e saj të smartfonëve” tha ai.

Apple akuzohet gjithashtu se e ka bërë qëllimisht cilësinë e mesazheve ndër-platformë më keq dhe më pak të sigurt për të nxitur përdoruesit e telefonave inteligjentë të tjerë si Android që në vend të kësaj të kalojnë në një iPhone.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

iphone- telefon mobil

Messenger bën ndryshime dhe përdoruesit mezi i kanë pritur!

Elon-Musk-cip

Musk: IA do ta tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm

tik tok

TikTok po zhvillon një aplikacion të ri që do të konkurrojë me Instagram

Apple-1

Apple do të paguajë shuma të mëdha për të licencuar miliona imazhe me Al

Bitcoin

Bitcoin në 72,600 dollarë: halving është afër

INFO

NA NDIQ