Aplikacioni i rremë Telegram spiunon përdoruesit e Android

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/01/2023

Studiuesit e ESET zbuluan spyware të fshehur në një version të rremë të aplikacionit popullor Telegram të ofruar falas në një faqe interneti që paraqitet si Shagle – një platformë video chat që ofron komunikim të koduar me të huajt.

ESET e përshkroi spyware-in si një “version të trojanizuar” të Telegram dhe aplikacioni mashtrues besohet se është përdorur nga grupi StrongPity, i cili ka spiunuar objektivat e tij që nga nëntori.
Ndryshe nga faqja origjinale Shagle e cila nuk ofron një aplikacion zyrtar celular për të hyrë në shërbimet e tij, faqja e rreme ofron vetëm një aplikacion Android të shkarkueshëm pasi transmetimi në ueb nuk është i mundur.

StrongPity besohet të jetë duke përdorur një kopje të faqes së internetit Shagle dhe një aplikacion të rremë Telegram për të instaluar një derë të pasme që lejon grupin të regjistrojë bisedat telefonike, si dhe të mbledhë mesazhe me tekst, regjistrat e thirrjeve dhe listat e kontakteve.

Nëse viktima lejon aksesin në aplikacion, ai do t’i lejojë hakerët të eksplorojnë ose të vjedhin të dhëna të ngjashme nga 17 aplikacione të tjera, duke përfshirë Viber, Skype, Gmail, Messenger dhe Tinder.

ESET shtoi se fushata ka të ngjarë të jetë “shumë e shënjestruar” sepse studiuesit e kompanisë nuk ishin në gjendje të identifikonin viktima specifike duke përdorur telemetrinë.

ESET thotë se nuk e di se si viktimat janë joshur në faqen e rreme Shagle, duke shtuar se aplikacioni i rremë Telegram nuk ishte i disponueshëm në Google Play.

Grupi StrongPity, i cili quhet Promethium, ka qenë aktiv të paktën që nga viti 2012. Grupi spiun mercenar besohet se ka zgjeruar objektivat e tij fillestarë në Lindjen e Mesme dhe Evropë për t’u bërë një kërcënim global.

TË FUNDIT
14 orë
Shefi i Netflix nuk mendon se programet e AI do të zëvendësojnë krijuesit dhe aktorët e filmave
15 orë
Tesla e lë pas objektivin e madh
15 orë
Funksioni i ri i YouTube Music ju lejon të kërkoni këngën duke e kënduar atë
2 ditë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
3 ditë
Shumë shpejt edhe linjat ajrore me Inteligjencë Artificiale, ja çfarë po ndodh

ME TE LEXUARA

15 orë
Funksioni i ri i YouTube Music ju lejon të kërkoni këngën duke e kënduar atë
15 orë
Tesla e lë pas objektivin e madh
14 orë
Shefi i Netflix nuk mendon se programet e AI do të zëvendësojnë krijuesit dhe aktorët e filmave

LEXO MË SHUMË

Netflix

Shefi i Netflix nuk mendon se programet e AI do të zëvendësojnë krijuesit dhe aktorët e filmave

tesla-model-3-behet-makina-elektrike-me-e-shitur-ne-evrope_5ca31f5e2e44d

Tesla e lë pas objektivin e madh

youtube-804x380

Funksioni i ri i YouTube Music ju lejon të kërkoni këngën duke e kënduar atë

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

molla-e-kuqe-avioni-aeroplani-turk

Shumë shpejt edhe linjat ajrore me Inteligjencë Artificiale, ja çfarë po ndodh

nasa2

Vetëm 40 vite dritë larg, NASA zbulon planetin e ri të ngjashëm me tokën. Në të ardhmen mund të transferohet raca njerëzore

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

WhatsApp sjell dy opsione të rëndësishme për përdoruesit

rrjete sociale instagram facebook tik tok

BE heton Facebook dhe Instagram, rrjetet sociale dyshohet se shkaktojnë varësi tek fëmijët

microsoft-rifreskon-surface-book-2-me-procesoret-e-gjenerates-se-8-te-intel_5ca25a80aaf48

Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme

INFO

NA NDIQ