Apple është në bisedime me Google për të integruar veçoritë e Geminit në sistemin e ri operativ

INA
INA

19/03/2024

Sipas një raporti nga Mark Gurman i Bloomberg, Apple ka nisur diskutimet me Google për të integruar aftësitë e Geminit në iPhone.

Nëse kjo marrëveshje realizohet, iOS 18 mund të vije me veçori të Al të mbështetura nga Gemini.

Gjithashtu, gjiganti teknologjik po zhvillon bisedime edhe me ChatGPT të OpenAl, për po të njëjtën arsye, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Raporti i Gurman thekson se veçoritë me Al do të integrohen në pajisje e jo në icloud.

Megjithatë, diskutimet janë ende në fazat e hershme.

Thuhet se arsyeja pse Apple po kërkon teknologji me Al nga një kompani tjetër është sepse teknologjia e saj aktuale është inferiore.

Ndryshe, Gurman la të kuptohet se veçoritë e Al që do të vijnë në iPhone mund të përmirësojnë disa funksione dhe aplikacione të telefonit.

Siri do të përmirësohet në përpunimin e gjuhës dhe kryerjen e detyrave më komplekse.

Edhe aplikacioni Apple Music mund të përfitojë nga këto veçori dhe të krijojë lista të personalizuara për përdoruesit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

microsof

Microsoft do të investojë 1.5 miliardë dollarë në firmën e inteligjencës artificiale

Elon Musk X twitter

Zbulohet se çfarë i shkroi Elon Musk stafit të Tesla-s ku njoftoi pushimin nga puna të më shumë se 10% të fuqisë punëtore

whatsapp-main-600x360

Aplikacioni WhatsApp po merr një chatbot me AI

190719_ROBOTET_12_8

A janë robotët “miqtë apo armiqtë tanë”? Ja çfarë mendojnë njerëzit në disa pjesë të botës

Elon Musk X twitter

Ndryshimet në platformën X të Elon Musk, përdoruesve nuk do t’u jepet ky opsion

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

WhatsApp njofton për uljen e kufirit të moshës së përdoruesve në disa vende

sam altman

Sam Altman prezanton ChatGPT Enterprise te kompanitë e tjera të mëdha

google

Google së shpejti prezanton telefonin e ri Pixel 8A

INFO

NA NDIQ