Apple heq aplikacionet WhatsApp dhe Threads nga Kina

Picture of INA
INA

22/04/2024

VIRXHINIA, 21 prill /ATSH-AA/ – Gjigandi i teknologjisë me seli në SHBA, Apple, ka hequr aplikacionet e mesazheve dhe mediave sociale të Meta-s, WhatsApp dhe Threads nga App Store në Kinë, në përputhje me rregulloret e internetit dhe ndalimet në vend.

Konsumatorët tani nuk janë në gjendje të kenë qasje në këto aplikacione në App Store.

Këto aplikacione të mediave sociale janë tashmë të bllokuara në Kinën kontinentale, por përdoruesit mund të kenë qasje vetëm përmes shërbimeve VPN. Rregullorja më e fundit e internetit në Kinë kërkon që të gjitha aplikacionet celulare të kenë një licencë lokale dhe të ofrojnë shërbime nga një server lokal me një emër domaini të regjistruar në kontinent.

Kompanitë që do të ofrojnë shërbime aplikacionesh në Kinë pritet të marrin një licencë “Ofruesi i Informacionit të Internetit”, si dhe të respektojnë politikën e censurës së vendit, si dhe rregullat dhe standardet e transferimit të të dhënave.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Artikulli paraprakMbi 100 fëmijë të spektrit autik e me aftësi ndryshe ndoqën operën “La Boheme”

TË FUNDIT
2 ditë
Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme
2 ditë
Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma
2 ditë
TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës
2 ditë
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?
3 ditë
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

microsoft-rifreskon-surface-book-2-me-procesoret-e-gjenerates-se-8-te-intel_5ca25a80aaf48

Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme

meta-logo-1

Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma

tik tok

TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës

Inteligjenca artificiale AI

Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?

tik tok

TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

google maps

Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

google

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

INFO

NA NDIQ