Bill Gates: Inteligjenca Artificiale është avancimi më i rëndësishëm teknologjik në dekada

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27 Mars, 2023

Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates, thotë se zhvillimi i inteligjencës artificiale (AI) është përparimi më i rëndësishëm teknologjik në dekada.

Në një postim në blog të martën, ai e quajti atë po aq thelbësor sa krijimi i mikroprocesorit, kompjuterit personal, internetit dhe telefonit celular.

“Do të ndryshojë mënyrën se si njerëzit punojnë, mësojnë, udhëtojnë, marrin kujdes shëndetësor dhe komunikojnë me njëri-tjetrin”, tha ai.

Ai po shkruante për teknologjinë e përdorur nga mjete të tilla si chatbot, ChatGPT.

Zhvilluar nga OpenAI, ChatGPT është një chatbot i AI-s, i cili është programuar për t’iu përgjigjur pyetjeve në internet duke përdorur gjuhë të natyrshme, të ngjashme me njeriun.

Ekipi pas tij në janar të vitit 2023 mori një investim shumë miliardë dollarësh nga Microsoft – ku Gates ende shërben si këshilltar.

Por nuk është i vetmi chatbot i disponueshëm me inteligjencë artificiale, pasi Google së fundi prezantoi rivalin Bard.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone-14

Nëse keni një iPhone, përditësoni atë menjëherë

whats-up

WhatsApp po bën gati ndryshimin e madh për përdoruesit

elon

Neuralink i Elon Musk-ut merr miratimin e FDA për studimin klinik të implanteve të trurit tek njerëzit

facebook-750x430-696x399

Facebook shpjegon se çfarë ndodh me llogaritë e përdoruesve që vdesin

telefon

Ekspertët: Rreziku nga përdorimi i teknologjisë nga fëmijët

kina

Kina i “hakmerret” SHBA-së, ia dëbon “Micronin”

Netflix

Ndryshimi i ri i Netflix sjell një lajm të keq për të gjithë adhuruesit e kinematografisë!

mira-murati

Mira Murati befason shqiptarët, ky është vendimi që ka marrë për aplikacionin e ChatGPT-së

meta-logo-1

Meta nis largimin nga puna të 10 mijë punëtorëve

INFO

NA NDIQ