Qeveria e Zaevit i mbijetoi “lehtë” mocionit, VMRO larg numrave

Në Kuvendin e Maqedonisë pas debatit disaorësh vetëm 40 deputetë votuan për rrëzimin e Qeverisë së koalicionit midis LSDM  dhe BDI. Në anën tjetër...

Përplasje brenda Shtëpisë së Bardhë për këshilltarin shqiptar, ja çfarë ndodhi

Ylli Bajraktari nuk do të jetë më në krye të stafit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare (NSC), në SHBA, sipas spekulimeve në median amerikane. Shqiptaro-amerikani...

Konfirmohet paraburgimi për Çavkovin

Gjykata e Apelit në Shkup ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Penale me të cilën ish ministri i Brendshëm Mitko Çavkov mbetet ende në paraburgim....

Peshkopi maqedonas ndalohet në aeroportin e Shkupit

Peshkopi Petar është mbajtur në bisedë informative në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit me kërkesë të policisë financiare. Lajmi bëhet i ditur nga TV Telma,...

Për 20 vjet është shpërngulur 25% e popullsisë në Maqedoni

Banka Botërore vazhdon t’i lëvdojë qeveritë. Në raportin e rregullt ekonomik për vendet e Ballkanit Perëndimor, qeveria e LSDM-së, njëjtë sikur ajo e VMRO-DPMNE-së, në...

Emini thyen rekordin zviceran në qitje, por rekordi i tij nuk njihet pasi që...

Agim Emini dhe Bruno Heimberg janë stërvitur sëbashku në Thun. Të dy janë jashtëzakonisht të saktë, edhe pse nuk shohin asgjë. Pas çdo qitjeje,...

Freedom House: Maqedonia me qeveri tranzicioni dhe hibride

Maqedonia është renditur diç më mirë në raportin e fundit të Freedom House të titulluar, “Vendet në tranzicion, 2018”, i cili matë përparimin dhe...

Qeveria e Zaevit sot në sprovë, seanca për mocionin e votëbesimit

Në Kuvendin e Maqedonisë sot në ora 11 do të nis seanca për mocionin e votëbesimit të Qeverisë së koalicionit të LSDM dhe BDI-së....

Momenti që shqiptarët t`a fusin në “sarmë” Zaevin, premtimet verbal t`i hedhë në letër!

Lidhur me paralajmrimet e liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, se të mërkurën bie Qeveria Zaev, duke aluduar se interpelanca e kësaj partia për mosbesim...

Orët e fundit të përplasjeve mes SHBA-ve dhe Rusisë

Donald Trump kërkoi 24 deri në 48 orë kohë për të dalë me një vendim në lidhje me hapat që do të ndjekë Uashingtoni...