DioGuardi në Kongres: Pa barazi mes maqedonasve dhe shqiptarëve s’ka NATO/FOTO

Shirley Cloyes DioGuardi, ekspertja e çështjeve ballkanike nga LQSHA para kongresmenëve në Kongresin Amerikan solli faktet se si shqiptarët në Maqedoni, ndonëse janë në...

A do të dislokohet “Aleksandri i Madh” nga sheshi i Shkupit?

Sipas disa mediave maqedonase, statuja gjigante e “Aleksandrit të Madh” në sheshin e Shkupit që kishte një vlerë ndërtimi prej 10 milionë euro është...

Gruevski në gjyq për Mercedesin 600 mijë euro

Në Gjykatën Penale në Shkup sot është caktuar seancë e re gjyqësore për rastin “Tanku” i hetuar nga Prokuroria Speciale. Në këtë rast janë...

Ambasadori amerikan një urim dhe një porosi për Maqedoninë

Ambasadori amerikan në Shkup, Jess Baily, ka uruar Maqedoninë për marrjen e rekomandimit pa kusht për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian. Duke u përgjigjur...

Mediat proqeveritare në Maqedoni “bllok” seancës në Kongresin Amerikan

Mediat proqeveritare në Maqedoni nuk japin lajmin për seancën dëgjimore në Kongresin Amerikan në Maqedoni. Në seancën dëgjimore të mbajtur në Kongres ku në...

Talat Xhaferi: Puçi në Turqi njejtë sikur 27 prilli në Maqedoni

Maqedonia dhe Turqia u përballën me incidente të njejta, gjegjësisht me atë që ndodhi në vitin 2016 pas tentimit për puç në Turqi dhe...

VIDEO/Shaqiri: me këtë ligj nuk realizohet ëndrra jonë për zyrtarizimin e gjuhës shqipe

Në fillim të viteve 90-ta të shekullit të kaluar, Hysni Shaqiri tronditi opinionin maqedonas, kur tha se do të vijë një ditë kur këtu...

Zaev sot sërish flet për zgjerimin e koalicionit, pak shpresë pë BESA-t

Të dy krahët e Lëvizjes Besa rrezikojnë që të mbesin në opozitë, nëse bisedimet për zgjerimin e shumicës parlamentare bëhen nëpërmes mediumeve. Ky është...

Mogerini nga foltorja e Kuvendit të Maqedonisë: Jeni në rrugën e duhur

Përfaqësuesja e lartë për punë të jashtë dhe politikat e sigurisë të BE-së dhe zëvendës anëtare e Komisionit Evropian, Federika Mogerini, sot u është...

Seanca dëgjimore në Kongresin Amerikan, DioGuardi: Arritja e barazisë etnike në Maqedoni është në...

Raport special i përgatitur nga INA Ballkani Perëndimor ishte sërish në qendër të diskutimeve në Kongresin amerikan. Nënkomiteti për Punë të Jashtme i Dhomës së...