E frikshme: Traktati i fshehtë i Londrës 1915, kishte hartuar zhdukjen e Shqipërisë/DOKUMENT

Biblioteka e Kongresit Amerikan, publikon hartën famëkeqe të Traktatit të fshehtë të Londrës, i cili kishte hartuar planin për të zhdukur shtetin shqiptar nga...

Si në Botërorin “Brazil 2014”, ashtu edhe në Rusi, shqiptari nga Kosova pjesë e...

Nderim Rexhaj jeton nga mosha një-vjeçare në Kroaci. Kosovari është pjesë e këtij Kampionati Botëror “Rusi 2018”. Rexhaj është njëri nga pesë fizioterapeutët e përfaqësueses kroate....

Mërgimtari që kishte hyrë në kredi për të ndihmuar UÇK-në

Se Lugina ka dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm për çlirimin e Kosovës e dëshmon edhe Ruzhdi Shabani mërgimtar nga Lugina gjegjësisht nga fshati Zarbincë...

Zbulohet një detaj për “Betejën e Kosovës”, që i trondit serbët

Në “Betejën e Kosovës”, ku serbët e festojnë fitorën e tyre me çdo 28 qershor të njohur ndryshe si Vidovdani, shumica dërmuese e luftëtarëve...

Ja kur do të anëtarësohet Maqedonia në BE

Procesi i negociatave, përmban bisedime për 35 kapituj dhe nëse shohim Kroacinë, vendin e fundit që i është bashkuar Bashkimit Europian, negociatat kanë zgjatur...

E vërteta mbi perandorinë osmane dhe shqiptare

Mendoj që autori Savash Veliu gjatë përpilimit të librit duhet të ketë qenë i përgjumur, i turbullt sepse ngatërron fenë me racën si në...

Kara DioGuardi, origjina dhe jeta e famshme në Amerikë

 Ndërsa, është bërë e dashur edhe mjaft e njohur edhe për komunitetin shqiptar, për shkak të asaj çfarë babai i saj Joe DioGuardi, dhe...

A e dini sa shqiptarë jetojnë në Slloveni

Edhe në Republikën e Sllovenisë, ashtu sikurse në shumicën e vendeve, kemi një mërgim të hershëm të shqiptarëve, sidomos nga trevat e Kosovës. Këtu...

Engel rikthehet në Kongres, feston me simbolin e shqiponjës

Kongresmeni amerikan Eliot Engel, mbështetës i hapur i shqiptarëve, ka treguar me një gjest të thjeshtë se anën e kujt mban, edhe në rastin...

Shqiptari i parë që ka luajtur për Zvicrën/FOTO

Futbollisti i parë me prejardhje shqiptare që ka luajtur në një kampionat evropian, ka qenë Milaim Rama dhe ai ka luajtur për Zvicrën. Pas...