Çfarë duhet të përmbajë një mëngjes i mirë që ju ndihmon të humbisni peshë

INA
INA

15/03/2024

Vakti i mëngjesit është pjesë integrale e një diete të ekuilibruar, pasi rregullon ndjenjën e urisë dhe i jep trupit energji për gjithë ditën.

Sipas të dhënave të disponueshme të hulumtimit, duket se njerëzit që e lënë mëngjesin priren të kenë një peshë më të lartë trupore dhe një rrezik më të madh për obezitet. Përkundrazi, konsumimi sistematik i mëngjesit mund të vërtetohet se ndihmon në përpjekjen për të humbur peshë dhe gjithashtu për të ruajtur humbjen.

Zbuloni se si mëngjesi ndihmon në rregullimin e peshës trupore.

Ngrënia e mëngjesit mund të na sigurojë energjinë e nevojshme për të nisur ditën, duke reduktuar ndjenjën e lodhjes dhe letargjisë. Pra, siç raporton neadiatrofis, ne kemi më shumë gjasa të jemi më aktivë gjatë ditës, duke rritur shpenzimet tona të energjisë. Në të vërtetë, studimet tregojnë se njerëzit që e lënë mëngjesin priren të kenë nivele më të ulëta të aktivitetit fizik.

Prandaj, nëse e anashkalojmë vaktin e mëngjesit, qoftë për mungesë kohe, qoftë për të “kursyer” kalori, ndoshta duhet ta rishikojmë, pasi në fakt, përveç përfitimeve të shumta që ofron për shëndetin, mund të na ndihmojë të kontrollojmë më mirë. peshën tonë fizike.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

trupi njeriut organet

Këto janë 6 organet e trupit pa të cilat mund të jetojë njeriu

kripa kryp

Studimet e tregojnë: Marrja e lartë e kripës lidhet me kancerin e stomakut

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

matje

Një hartë e re e krenarisë mesatare mashkullore ka dalë! Ne askund nuk jemi

shtatzan

Ilaçi për humbjen e peshës mund të rrisë ndjeshëm ovulimin (FOTO)

Arra

Pesë lloje të ushqimeve që ulin nivelin e sheqerit në gjak

KAFE

A është më mirë të pini kafe të nxehtë apo të ftohtë?

qepe

Nëse hani një qepë në ditë

melqia

“Mini mëlçitë”, kura eksperimentale që mund të shpëtojë pacientët

INFO

NA NDIQ