Studimet e tregojnë: Marrja e lartë e kripës lidhet me kancerin e stomakut

Picture of INA
INA

17/04/2024

Disa prova tregojnë se rritja e marrjes së kripës mund të lidhet me një rrezik të shtuar të kancerit të stomakut.

Kjo mund të jetë për shkak se rrit rritjen e Helicobacter pylori , një lloj bakteri që lidhet me një rrezik më të lartë të kancerit të stomakut.

Një studim i bërë së fundmi shqyrtoi mbi 1000 pjesëmarrës dhe tregoi se një konsum më i lartë i kripës lidhej me një rrezik më të lartë të kancerit të stomakut.

Një tjetër përmbledhje e madhe me 268,718 pjesëmarrës zbuloi se ata me konsum të lartë të kripës kishin një rrezik 68% më të lartë të kancerit të stomakut sesa ata me një konsum të ulët të kripës.

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se këto studime tregojnë vetëm një lidhje midis kancerit të stomakut dhe marrjes së lartë të kripës. Nevojiten më shumë kërkime për të përcaktuar nëse një dietë me shumë kripë kontribuon në zhvillimin e saj.

TË FUNDIT
13 orë
Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë
13 orë
Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj
4 ditë
VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!
1 javë
Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit
1 javë
Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë

ME TE LEXUARA

13 orë
Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë
13 orë
Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj

LEXO MË SHUMË

cigar-elektronike1

Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë

shalqi

Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj

spital-780x439-650x358

VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!

barku obez pesha

Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit

ushqim-frigorifer-uri-haje

Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë

mjek

Beshliovska: Ka ikje të madhe të infermierëve nga Maqedonia

ushqim-frigorifer-uri-haje

Të ngrënit në këtë kohë shoqërohet me shtim të konsiderueshëm në peshë

kockat

Si ndikon duhani dhe alkooli tek shëndeti i kockave

vaksina-korona

Pranoi se shkakton mpiksje gjaku, Astrazeneca tërheq vaksinën kundër Covid

INFO

NA NDIQ