Çfarë ndodh në trupin tonë nëse hamë arra çdo ditë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/04/2023

Arrat përmbajnë shumë lëndë ushqyese të rëndësishme, veçanërisht acide yndyrore omega-3, të cilat janë thelbësore për shëndetin optimal.

Megjithatë, përveç shëndetit, është shumë i mirë edhe për lëkurën tonë.

Konkretisht:

1. Mund të parandalojë plakjen e parakohshme

Ngrënia e disa arra në ditë mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës sonë nga fotoplakja dhe ta ndihmojë atë të duket më e re për më gjatë. Arrat janë gjithashtu të pasura me vitaminë B, e cila mund të zvogëlojë pigmentimin e lëkurës dhe të ndihmojë trupin tonë të prodhojë qeliza të reja të shëndetshme të lëkurës.

2. Mban lëkurën tonë të hidratuar

Marrja e mjaftueshme e omega-3 është jetike për shëndetin e lëkurës sonë, pasi ndihmon në balancimin e prodhimit të vajit, eliminimin e toksinave dhe mbrojtjen e lagështisë që i nevojitet lëkurës sonë për të qëndruar e lëmuar dhe pa rrudha. Shtimi i arrave në dietën tonë është një mënyrë e lehtë dhe e shijshme për të ndihmuar lëkurën tonë të duket dhe të ndihet më e butë dhe më plotësisht e hidratuar.

3. Mund të parandalojë irritimet

Yndyrnat e shëndetshme në arrat qetësojnë irritimet dhe madje mund të kurojnë disa sëmundje të lëkurës si dermatiti. Disa nga elementët gjurmë që ato përmbajnë ndihmojnë në luftimin e inflamacionit nga brenda jashtë, duke ndihmuar lëkurën tonë të qëndrojë me shkëlqim dhe pa puçrra.

4. Mund të reduktojë rrathët e zinj dhe qeskat në sy

Kur zgjohemi me rrathë të zinj apo sy të fryrë, sigurisht që është diçka e pakëndshme dhe kërkojmë zgjidhje të menjëhershme, si kuba akulli, për të mos u dukur të lodhur. Por siç rezulton, ngrënia e një grushti arra mund të ketë një efekt të ngjashëm me akullin. Në veçanti, arrat përmbajnë vitaminë E, e cila është treguar se redukton ndjeshëm rrathët e zinj.

5. Ato ndriçojnë lëkurën tonë

Ajo që hamë ndikon në lëkurën tonë dhe asnjë pudër ose bazë për fytyrën nuk do ta bëjë atë të duket bukur nëse zorra jonë nuk është e shëndetshme. Ngrënia e arrave ushqen zorrët dhe promovon baktere të shëndetshme, të cilat janë tepër të rëndësishme për tretjen dhe shëndetin e përgjithshëm. Kjo, nga ana tjetër, do të përmirësojë lëkurën nga brenda jashtë, duke e bërë atë të shkëlqejë natyrshëm.

TË FUNDIT
2 ditë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
2 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
5 ditë
Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni
5 ditë
Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!
1 javë
Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ushqim2-707x383-600x360

Ajo që hamë në të 40-at formon cilësinë e jetës në të 70-at. 5 këshillat

UJI

Sa gota ujë duhet të pini në ditë?!

taravari mjeket

Spitali i Tetovës, prioritet i ministrisë së Shëndetësisë

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

INFO

NA NDIQ