Pesë lloje të ushqimeve që ulin nivelin e sheqerit në gjak

Picture of INA
INA

11/04/2024

 

Ruajtja e nivelit të sheqerit është një sfidë e vërtetë për shumë njerëz dhe njerëzit që vuajnë nga diabeti shpesh duhet të bëjnë ndryshime të rëndësishme në stilin e tyre të jetesës dhe zakonet e të ngrënit në mënyrë që të mbajnë nivele të mira të sheqerit.

Përveç mjekimeve, diabetikët mund të rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak edhe përmes dietës dhe këto pesë lloje ushqimesh janë zgjedhje të shkëlqyera dhe shumë të shëndetshme që duhet të gjenden në menunë e tyre sepse ndikojnë në uljen dhe rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak.

Perime me gjethe

Perimet me gjethe, të tilla si spinaqi, lakra jeshile dhe perime të tjera jeshile, janë të pasura me fibra që ngadalësojnë thithjen e sheqerit në qarkullimin e gjakut, duke parandaluar kështu rënien dhe rritjen e papritur të sheqerit në gjak. Këto perime mund të hahen në mënyra të ndryshme dhe në kombinime të ndryshme, nga sallatat, zierjet, smoothie-t e deri te lëngjet e shëndetshme natyrale, transmeton Klankosova.tv.

Fruta kokrra të kuqe

Boronicat, luleshtrydhet dhe mjedrat njihen si fruta të ulëta në sheqer dhe të pasura me fibra dhe antioksidantë. Konsumimi i rregullt i këtyre llojeve të manave mund të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve të shkaktuara nga diabeti, raporton Health Shots.

Bishtajoret

Bishtajoret, si fasulet, thjerrëzat dhe qiqrat, janë burime të shkëlqyera të proteinave dhe fibrave që ndihmojnë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe zvogëlojnë rrezikun e rezistencës ndaj insulinës. Kjo gjendje nënkupton një përgjigje të pamjaftueshme të glukozës ndaj insulinës endogjene dhe/ose ekzogjene, është nevoja për një sasi më të madhe të insulinës për të arritur një efekt biologjik në një përqendrim që është efektiv në individë të shëndetshëm.

Arra dhe fara

Bajamet, arrat, chia dhe farat e lirit janë të mbushura me yndyrna të shëndetshme, proteina dhe fibra, të cilat mund të ndihmojnë në kontrollin e sheqerit në gjak dhe madje të ulin rrezikun e inflamacionit. Këto ushqime mund të kombinohen në pjata të ndryshme, dhe arrat mund të hahen më vete si ushqime të lehta dhe ushqime të shëndetshme, raporton Health Shots.

Drithërat e plota

Ushqime të tilla si tërshëra, quinoa dhe orizi kaf janë të pasura me fibra dhe lëndë të tjera ushqyese që kanë një efekt pozitiv në shëndetin dhe funksionimin e trupit. Ata kanë një indeks të ulët glicemik, që do të thotë se shkaktojnë një rritje më të ngadaltë të niveleve të sheqerit në gjak në krahasim me drithërat e rafinuara. Për shembull, mund të kombinoni tërshërën në një kombinim të shijshëm me manaferrat, ndërsa orizin ose quinoan mund ta kombinoni me perime me gjethe jeshile.

TË FUNDIT
13 orë
Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë
13 orë
Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj
4 ditë
VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!
1 javë
Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit
1 javë
Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë

ME TE LEXUARA

13 orë
Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj
13 orë
Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë

LEXO MË SHUMË

cigar-elektronike1

Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë

shalqi

Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj

spital-780x439-650x358

VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!

barku obez pesha

Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit

ushqim-frigorifer-uri-haje

Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë

mjek

Beshliovska: Ka ikje të madhe të infermierëve nga Maqedonia

ushqim-frigorifer-uri-haje

Të ngrënit në këtë kohë shoqërohet me shtim të konsiderueshëm në peshë

kockat

Si ndikon duhani dhe alkooli tek shëndeti i kockave

vaksina-korona

Pranoi se shkakton mpiksje gjaku, Astrazeneca tërheq vaksinën kundër Covid

INFO

NA NDIQ