Çfarë ndodh në trupin tonë nëse pini uthull molle çdo ditë

INA
INA

24 Maj, 2023

Uthulla e pafiltruar e mollës është e pasur me fibër që e mbron stomakun.

Përveç tretjes dhe problemeve të pakësuara me stomakun, uthulla do të shërbejë edhe si laksativ duke zgjidhur çështjet si konstipacioni.

Pehashi

Uthulla e mollës ndihmon në rikthimin e ekuilibrave të pehashit veçanërisht në lëkurë dhe në flokë.

Ju mund ta aplikoni atë në lëkurë dhe në flokë çdo mëngjes dhe në mbrëmje duke e tretur në ujë për të marrë efektet më të mira të mundshme.

Infeksionet

Myku dhe infeksionet janë një rrezik i vazhdueshëm për organizmin që shpesh del jashtë kontrollit.

Uthulla e mollës përbën një kurë shumë e mirë kundër mykut që prek zona të ndryshme të trupit.

Sheqeri në gjak

Studimet kanë treguar se konsumi i uthullës së mollës ndihmon në ngadalësimin e tretjes së karbohidrateve të thjeshta.

Kësisoj trupi arrin të rregullojë nivelet e sheqerit në gjak.

Disa studime kanë zbuluar se konsumi i uthullës para gjumit ndihmon në uljen e sheqerit në gjak, efekt që zgjat deri të nesërmen.

Më pak toksina

Uthulla e pafiltruar e mollës ndihmon në detoksifikimin e mëlçisë.

Mjafton të tresni një lugë gjelle me uthull në një gotë të madhe me ujë dhe ta pini rregullisht.

Rënie nga pesha

Uthulla e mollës rrit ndjesinë e ngopjes sidomos nëse pihet gjatë një vakti të pasur me karbohidrate.

Ekspertët thonë se konsumi ditor i uthullës së mollës ndihmon në pakësimin e depozitave dhjamore dhe në rënien nga pesha.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pem

Si të forconi sistemin imunitar përmes të ushqyerit

duhan

Sot Dita botërore pa duhan

shtatzan

Këshilla si të mund të flemë rehat gjatë shtatzanisë

barnatore

Maqedoni/ mungesa e antibiotikëve, mjekët: kjo është e papranueshme

veze

Disa arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

mengjes

4 gjërat që mund të bëni përpara orës 9 të mëngjesit

KAFE

Çfarë ndodh me trupin tonë kur konsumojmë kafe esëll në mëngjes

bajame

Katër ushqime që janë të shëndetshme për zemrën

caji-600x360

Çaji i gjelbër ul rrezikun që të prekeni nga disa lloje të kancerit

INFO

NA NDIQ