Chollet a do ta sjellë “Listën e zezë” në Shkup, a do ta shoh veten dikush?!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2023

Vizita e sotme e këshilltarit të Departamentit të Shtetit, Derek Chollet në Shkup sjell një mesazh se lufta kundër korrupsionit mbetet prioritet për Uashingtonin.

Ambasadorja amerikane në vend, Angela Ageler, paralajmëroi vizitën e Chollet duke shtuar se ajo do të hapë disa pyetje, por nuk specifikoi se cilat, duke përcjellë mesazhin se ky do të jetë një vit shumë intensiv. Ajo tha se Chollet do të konfirmojë ” angazhimin dhe mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për Maqedoninë e Veriut.

Mbetet e paqartë se çfarë do të sjellë zyrtari i lartë amerikan, ndonëse ai vetë deklaroi qartë qëndrimin e administratës amerikane për vendin.

“Maqedonia e Veriut është një nga ato vende që po lufton korrupsionin dhe ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të ndihmuar. Së fundmi dërguam një ekip në Maqedoninë e Veriut për të diskutuar këto çështje. Lufta kundër korrupsionit është një prioritet për Sekretarin e Shtetit Blinken”, tha Chollet në një intervistë për redaksinë serbe të Zërit të Amerikës.

Sipas tij, shumë të rinj nga Ballkani Perëndimor largohen në vende të tjera, sepse nuk shohin një të ardhme të ndritur, duke pasur parasysh disa nga sfidat me të cilat përballen vendet e rajonit për shkak të korrupsionit.

“Ne shohim një potencial të madh në Ballkanin Perëndimor, në përgjithësi ekonomikisht, për sa i përket demografisë, por zhgënjimi ynë është se ka shumë gjëra që i pengojnë atij potenciali dhe korrupsioni është një nga ato çështje,” shtoi zyrtari amerikan.

Dhe ajo që pritet “me padurim” në Shkup është nëse Chollet do të mbërrijë me një listë sanksionesh dhe kush do të jetë në “Listën e zezë”. (INA)

TË FUNDIT
60 minuta
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
1 orë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
1 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
2 orë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë
3 orë
Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit

ME TE LEXUARA

23 orë
Mickoski zbardhi investimin e parë të huaj në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Komuna e Tetovës merr masa konkrete për trajtimin e qenve endacak!
8 orë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë dhe vranësira të vogla
1 ditë
Eksperti nga diaspora, Arben Fetai pritet të jetë zv. Kryeministër nga radhët e ASH-së
4 orë
Lloga: Erdhi dita kur presidentja nuk e njeh shtetin e saj

LEXO MË SHUMË

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

Bujar Osmani

Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit

Mickoski

Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

IMG_2927

Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

vlen gashi kasami mexhiti taravari

Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit

cerdhe

Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm

banka-popullore

Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%

Krenar Lloga

Lloga: Erdhi dita kur presidentja nuk e njeh shtetin e saj

okb

OKB-ja ka akuzuar Izraelin për krime kundër njerëzimit

INFO

NA NDIQ