Cilët janë bizneset milionere në rajonin e Strugës (TABELA)

INA
INA

22 Maj, 2023

Portali Faktor ka vijuar me publikimin e kompanive më të pasura në secilën komunë të Maqedonisë së Veriut.

Kësaj radhe ka publikuar kompanitë më të pasura me qarkullim milionash dhe fitime të mëdha gjatë 2022, përcjell INA.

Nabizi është kompania më e madhe në Komunën e Strugës me realizim (të ardhura) prej 24.4 milionë euro. Është një nismë private familjare që i ka fillimet në sistemin e dikurshëm, në vitin 1984 si pastiçeri familjare. Me kalimin e viteve, biznesi u rrit, funksionimi dhe cilësia e ekonomisë shtëpiake çuan në grumbullimin e fondeve që u investuan me mençuri, para së gjithash në tregti dhe ndërtimtari.

MKB Misa është një kompani që operon me supermarkete lokale dhe është themeluar në vitin 1995 nga dy vëllezër, Andon dhe Vasil Misa. Kompania ka shumë vite që operon me sukses dhe vitin e kaluar arriti të realizojë të ardhura prej 18.2 milionë euro dhe është shembull i një kompanie të suksesshme, të zhvilluar në pronësi vendore në fushën e tregtisë me shumicë dhe pakicë që punëson 168 persona.

Ilinden është krenaria më e madhe e ndërtimit të strujanit dhe kompania më jetëgjatë në këtë listë të më të mëdhenjve. Është një kompani ndërtimi e mesme që kryesisht punon në inxhinieri ndërtimi, por është mjaft e suksesshme edhe në ndërtimin e njësive të banimit dhe infrastrukturës tjetër. GD Ilinden është kompania më e suksesshme e vitit të kaluar me një fitim prej 2.7 milionë euro.

ODV Electric është dega e prodhuesit gjerman të komponentëve elektronikë të destinuar për industrinë globale të automobilave. Është punëdhënësi më i madh në Komunën e Strugës. Por në listën e kompanive sipas madhësisë së të ardhurave vitin e kaluar ishte në vendin e pestë me një realizim prej 11.3 milionë euro.

Gega është një kompani që menaxhon tregtinë me pakicë, gjegjësisht supermarkete. Vitin e kaluar ka punësuar 27 persona dhe është themeluar në vitin 1998.

Besjani është një kompani e regjistruar në sektorin e tregtisë me shumicë dhe pakicë të mallrave metalike, bojrave dhe xhamit. Është themeluar para njëzet vitesh, ndërsa vitin e kaluar ka pasur të ardhura prej 15 milionë eurosh dhe ka punësuar 20 persona.

Miscom është një kompani e suksesshme e specializuar në prodhimin e kartonit, e themeluar më shumë se 30 vjet më parë, në vitin 1992. Ajo prodhon ambalazhe për verë, ushqim, tekstile, farmaceutike, duhan, automobila, industri kimike dhe të tjera. Rreth 40 për qind e prodhimit eksportohet. Vitin e kaluar ka pasur 49 punëtorë dhe ka arritur të realizojë të hyra prej së paku 8 milionë euro.

Ing-Luli është një firmë familjare vendase e themeluar si një kompani tregtare në vitin 1994 e cila është rritur në një prodhues të njohur dhe të akredituar të ngjitësve të ndërtimit, fugave, përbërjeve vetëniveluese dhe hidroizoluese të përdorura në ndërtimet moderne, suva, ngjitës izolues të fasadave, suva dekorative dhe panele polistireni, ngjyra ndërtimi dhe ngjitës silikoni.

Trim and Lum është një kompani ndërtimi, aktiviteti kryesor i së cilës është ndërtimi i objekteve të banimit kolektiv. Është themeluar në vitin 2006. Ajo ka 30 të punësuar, ndërsa në publikun maqedonas njihet si sponsor gjeneral i klubit të futbollit “Struga Trim Lum” – kampion aktual i Maqedonisë.

K.N. Engineering është një kompani ndërtimore e themeluar nga “Nabizi” në vitin 2008 dhe është në listën e kompanive më të mëdha në Srpska me një qarkullim prej 4.8 milionë euro vitin e kaluar./Faktor.mk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mickovski

Mickoski ofron tri data për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme

arsim sinani

Sinani për 100 ditëshin e ASH-së në Qeveri

feta sela

Alimi: Më ofruan liri me kushtin, ta tradhëtoj Selën

besnik bislimi albin kurti

Zëvendësi i Kurtit publikon dokumente të Serbisë: Beogradi përgatit mënyrën për ndarje të Kosovës

fejzi hajdari

Hajdari: Çka e pret Maqedoninë e Veriut?

antoni blinken

Shqiptarët e Amerikës letër Blinkenit

Kristofer-Hill

Hill për VOA: Kemi probleme me kryeministrin Kurti

Rama-kurti

Pse po e sulmon Kurtin, ja si përgjigjet Edi Rama?

grubi mejer

Grubi: Ne jemi gati për çdo vendim

INFO

NA NDIQ