Deri në fund të muajit do të jetë e hapur ekspozita për Nënën Terezë në Shkup

INA
INA

11/03/2024

“Një prej nesh – Nënë Tereza” është ekspozitë e cila do të jetë e hapur deri më 31 mars në Muzeun e Luftës së Maqedonisë për Pavarësi në Shkup.

“Cikli prej 24 paneleve dokumentare portretizon rrugën e jetës së Nënë Terezës që nga lindja e saj në Shkup, fillimet e misionit në Irlandë, punën misionare në Indi, deri në shpalljen e saj të shenjtë”, sqarojnë nga Ministria e Kulturës.

Kjo ekspozitë që shfaqet në vende të ndryshme, është rezultat i bashkëpunimit ndërmjet Muzeut të Luftës dhe Shtëpisë Përkujtimore të Nënë Terezës në Shkup.Top24

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sermet sulejmani

Në kafenenë time më nuk do të flitet për politikë

shkolle klase

Për një vit u mbyllën 14 shkolla në Maqedoninë e Veriut

titanik

Zgjidhet dilema e famshme e skenës ikonike të filmit Titanik?

Ibrahim Kazimi

Romani «Eskadronët e Vdekjes»(kronikë e një kasaphane) -një sakrament historik mbi sakrificën kombëtare…

universiteti-i-tetoves-UT

FOTO/ UT bashkëpunim me institucionet shëndetësore të Republikës Federale të Gjermanisë

enver tivari

Zbulohet urdhri i Enver Hoxhës për masakrën e Tivarit: “T’i zhdukim ose t’i shpërngulim” shqiptarët

perkrenare ilire muze

Arkeologët kroatë e gjejnë një përkrenare ilire, është më shumë se 2500 vjet e vjetër

ilir ikonomi

Ilir Ikonomi, fituesi i Çmimit ‘Lumo Skëndo’ me ‘Apostulli-n’

cerdhe

Mbi 500 edukatore punojnë me status të pazgjidhur

INFO

NA NDIQ