Dieta për një kohë të gjatë, rrezik për shëndetin

INA
INA

20/03/2024

Kufizimi i vakteve brenda 8 orëve dhe mungesë totale ushqimi për 16 orë të tjera në afatgjatë është i dëmshëm për organizmin. Madje sipas të dhënave të fundit studimore, rreziku i vdekjes si pasojë e sëmundjeve kardiovaskulare në raste të tilla rritet me 91%.

Nga studime të mëparshme ky agjërim i pjesshëm apo dietë me rregullta të përcaktuara, rezultonte se përmirësonte dukshëm disa vlera të rëndësishme në organizëm, metabolizëm dhe sistem kardiovaskular, rregulonte nivelet e glukozës, kolesterolit si dhe kishte ndikim pozitiv tek tensioni. Por nëse ky regjim ushqimor ku vaktet konsumohen brenda 8 orësh dhe në 16 të tjerat asnjë ushqim, për afatgjatë, kthehet në dëm për organizmin e njeriut.

Raporti ka marrë në konsideratë dhe analizuar të dhënat nga “National Health and Nutrition” në SHBA, që prej vitit 2003 deri në 2019.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

matje

Një hartë e re e krenarisë mesatare mashkullore ka dalë! Ne askund nuk jemi

shtatzan

Ilaçi për humbjen e peshës mund të rrisë ndjeshëm ovulimin (FOTO)

Arra

Pesë lloje të ushqimeve që ulin nivelin e sheqerit në gjak

KAFE

A është më mirë të pini kafe të nxehtë apo të ftohtë?

qepe

Nëse hani një qepë në ditë

melqia

“Mini mëlçitë”, kura eksperimentale që mund të shpëtojë pacientët

iftar-ramazan

Si ndryshon trupi ynë gjatë 30 ditëve të Ramazanit dhe çfarë ndodh pas agjërimit

dush

A ndihmon dushi pas ngrënies në tretjen e ushqimit?

INFO

NA NDIQ