Elon Musk thotë se çipi i Neuralink mund të kurojë verbërinë

INA
INA

27/03/2024

Elon Musk ka deklaruar se kompania e tij Neuralink ka mundur të kurojë verbërinë te majmunët.

Në platformën X (ish Twitter), shefi i Tesla dhe SpaceX tha se kompania tjetër e tij Neuralink u kishte mundësuar majmunëve të verbër të shihnin me teknologjinë e saj të çipit të trurit. “Implanti Blindsight tashmë po funksionon te majmunët,” tha ai të enjten.

Miliarderi tha gjithashtu se ky produkt Neuralink do të quhej Blindsight, duke shtuar se rezolucioni do të ishte i ulët në fillim, por që mund të tejkalojë vizionin normal njerëzor në të ardhmen.

Musk shtoi se “asnjë majmun nuk ka vdekur apo është dëmtuar nga një pajisje Neuralink!”
Produkti i ri ndjek Telepatinë e Neuralink, e cila i lejon përdoruesit të kontrollojnë kompjuterët kompjuterët me mendjen e tyre.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

INFO

NA NDIQ