Erdogan fiton përballë Kılıçdaroglu, numërohen mbi 98 % e votave

INA
INA

28 Maj, 2023

Tashmë Recep Tayyip Erdoğan fitoi për të tretën herë drejtimin e Turqisë, pas kandidimit në raundin e dytë presidencial për herë të parë në histori, përballë Kemal Kılıçdaroğlu.

Erdoğan, kandidati presidencial i Aleancës Popullore fitoi zgjedhjet, duke marrë 52 % të votave. Deri më tani janë numëruar mbi 98 % e votave, ndërsa mbështetësit e liderit turk kanë nisur festën.

Kutitë e votimit u hapën në orën 08:00 të mëngjesit dhe u mbyllën në orën 17:00 e më pas menjëherë nisi procesi i numërimit, i cili u zhvillua me ritme të shpejta.

Ndërsa procesi votimit është mbyllur për emigrantët që më 24 maj, ku në 73 vende me prezencë të lartë turqish u krijuan 167 pika votimi për rreth 3.5 milionë votues të regjistruar në listën zgjedhore jashtë shtetit.

Fletët e votimit të përdorura jashtë vendit u dërguan në Turqi me avionë dhe korrierë diplomatikë, për tu numëruar sot së bashku me të tjerat.

Në këtë ditë të rëndësishme për popullin turk, nuk munguan as rastet e veçanta ku nusja dhe dhëndri hodhën votën e tyre gjatë momenteve më të lumtura të jetës.
Nga ana tjetër një votuese turke nuk u paraqit e vetme në qendrat e votimit, pasi mori me vete edhe qengjin, i cili e shoqëroi në çdo moment.

Të prekurit nga tërmeti në Turqi, që janë evakuuar në zona të ndryshme, u kthyen në provincat e tyre, për të votuar. Atyre iu mundësua lëvizja me autobusë falas, nga autoritetet.

Disa nga rregullat e vendosura vetëm për këtë ditë rëndësishme janë ndalimi i shitjeve të pijeve alkoolike, vendet e argëtimit do të qëndrojnë të mbyllura dhe dasmat të nisin të zhvillohen pas mbylljes së kutive të votimit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

Radojcic vilat pasuria

Sveçla tregon se për çka do ta shfrytëzojnë vilën e Radojçiqit!

IMG_5648

Publikohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku (VIDEO)

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

supermarketet-800x445

Mbyllen edhe 10 markete që nuk kanë zbritur çmimet!

IMG_5646

Policia e Kosovës me dëshmi të reja: ja ku dhe si u përgatit sulmi (VIDEO)

Digital era Romaing

Prej sot roamingu me BE më lirë për qytetarët e Maqedonisë së Veriut

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

erdogan

“Terroristët nuk do të kenë kurrë sukses”, thotë Erdogan

INFO

NA NDIQ