Anketa e “Europe Elects”: Arben Taravari prinë para Bujar Osmanit

Picture of ina-online
ina-online

19/04/2024

Organizata prestigjioze evropiane e sondazheve të lidhura me zgjedhjet në vendet evropiane dhe më gjerë “Europe Elects” publikoi anketën lidhur me zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut.

Sipas anketës të publikuar nga Europe Elects me pyetjen se Cilin kandidat do të votoni në zgjedhjet presidenciale?

35% janë deklaruar për Gordana Siljanovska Davkova nga VMRO-DPMNE

28.8% janë deklaruar për Stevo Pendarovskin e LSDM

13.6% janë deklaruar për Arben Taravarin të VLEN

11.5% janë deklaruar për Bujar Osmanin të Frontit Evropian

dhe të tjerët në tabelë më poshtë në tabelë.

Rezultatet e publikuara nga Europe Elect janë të dhëna të  realizuar nga Qendra për Kërkime Politike dhe Komunikim -CRPC në bashkëpunim me Shoqatën për gazetari, informim, komunikim dhe shërbime të marketingut “Zëri i të Vërtetës”, që publikuan sot një anketë të dytë në prag të zgjedhjeve Presidenciale 2024.

Anketa është realizuar përmes telefonit në periudhën prej 8 deri më 13 prill të këtij viti me 1210 të anketuar, të përzgjedhur sipas një metode të rastësishme, e realizuar në nivel të gjithë territorit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, duke u kujdesur për kriteret si: përbërja etnike, numri i votuesve, dhe shpërndarja gjeografike. Margjina e gabimit +/- 3,0%. (INA)

TË FUNDIT
1 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
2 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
3 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
4 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten
5 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

ME TE LEXUARA

11 orë
Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti i rëndë në autostradën Shkup – Kumanovë
5 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
1 ditë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
9 orë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
5 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
1 ditë
Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!
9 orë
Valixhja para komunës së Çairit, Zejdi: Nuk jam pjesë e atij skenari
4 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

LEXO MË SHUMË

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

Shkolla Vizbeg

Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

zjarrfikes

Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta

policija-1-800x445

RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore

INFO

NA NDIQ