Filipçe: VMRO-DPMNE i gënjen qytetarët! Misajllkovski: Jam optimist për zgjidhje më të mirë për BE

Picture of INA
INA

19/04/2024

Ish-ministri i shëndetësisë dhe bartësi i listës në NJZ4 të koalicionit “Për të ardhme europiane” LSDM, Venko Filipçe, akuzoi VMRO-DPMNE-në se po e bllokon ndërtimin e Qendrës së re Klinike, duke parashtruar rreth një mijë amendamente. Këtë e deklaroi në Click Plus në TV21, duke shtuar se ka pasur takime edhe me deputetë të opozitës dhe se ka kërkuar nga ata që të mos e pengojnë këtë projekt të rëndësishëm, mirëpo, thotë se nuk ka pasur sukses.
Me të vërtetë më vjen keq që ai projekt dhe ai ligj special që duhej të sillet për ndërtimin e Qendrës Klinike u bllokua nga VMRO-DPMNE, më duket, se me një mijë amendamente dhe me mos miratimin e këtij ligji, projekti nuk mund të vazhdohet. Personalisht kam biseduar me përfaqësues të tyre, i kam lutur që të gjejmë gjuhë të përbashkët”, tha Venko Filipçe, bartës i listës “Për të ardhme europiane” NJZ 4.

Në lidhje me akuzat e VMRO-DPMNE-së për rastet siç janë zjarri në spitalin modular të Tetovës dhe me krizën e Kovidit, Filipçe i hodhi poshtë dhe tha se ata krijojnë afera të rrejshme.
“Nuk ka asnjë të vërtetë në gjithë atë që plasohet, megjithatë ajo që më brengos por duhet të jem i sinqertë se nuk më befason është që e njëjta mënyrë e sjelljes nga ana e VMRO-DPMNE-së po bëhet vite me radhë. Të krijojnë afera, të plasojnë të pavërteta dhe lajme të rrejshme. Vlerësoj se ata janë mjeshtër të vërtetë për të luajtur rol të tillë nëse ne jemi poshtë në baltë dhe andaj nuk duan që të fillojmë negociatat me BE-në. Mund lirisht të them se VMRO-DPMNE i gënjen qytetarët”, pohoi Venko Filipçe, bartës i listës “Për të ardhme europiane” NJZ 4.

Nga ana tjetër, Vllado Misajllovski, bartësi i listës në NJZ2 i koalicionit “Maqedonia jote” të udhëhequr nga VMRO-DPMNE, thotë se ka zgjidhje më të mirë për BE-në edhe pse partitë politike shqiptare thonë se kushti i vetëm për formimin e qeverisë janë ndryshimet kushtetuese.

TË FUNDIT
4 orë
Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën
6 orë
Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë
6 orë
Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar
6 orë
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
7 orë
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

ME TE LEXUARA

10 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
19 orë
106 gjoba në Shkup, shtatë për përdorim të celularit gjatë vozitjes
14 orë
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
10 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
18 orë
Erdogan: Alija Izetbegoviç veshi uniformën kur duhej, le të kujtojmë fjalët e tij për Srebrenicën
13 orë
Debatet për legjitimitet janë të sforcuara, vetëm tregojnë se Fronti Europian me çdo kusht ka qejf të jetë në Qeveri!
8 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
18 orë
GJYQI NDAJ TRUMPIT: Tani topi është në fushën e ish-presidentit

LEXO MË SHUMË

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën

vucic

Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë

Arben Taravari3

Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar

izet mexhiti

Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

INFO

NA NDIQ