Franca do të ndalojë përdorimin e TikTokut në telefonat e punës të nëpunësve civilë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27 Mars, 2023

Franca do të ndalojë përdorimin e aplikacionit TikTok, në telefonat e punës të nëpunësive civilë, ka njoftuar ministri i Shërbimit Civil, Stanislas Guerini në llogarinë e tij në Twitter, raportoi të dielën Reuters.

Ai ka thënë se ky vendim është marrë për të garantuar sigurinë kibernetike.

“Për të garantuar sigurinë kibernetike të administratave dhe nëpunësve tanë civilë, qeveria ka vendosur të ndalojë aplikacionet rekreative si TikTok në telefonat profesionistë të nëpunësve civilë”, ka thënë ai.
Guerini ka shtuar se për disa javë, disa nga partnerët evropianë dhe ndërkombëtarë të Francës kanë miratuar masa për të kufizuar ose ndaluar shkarkimin dhe instalimin e aplikacionit TikTok nga administratat e tyre.

Ai ka deklaruar se aplikacionet rekreative nuk kanë nivele të mjaftueshme të sigurisë kibernetike dhe mbrojtjes së të dhënave në mënyrë që të vendosen në pajisjet e administratave, duke shtuar se ndalimi hyn në fuqi menjëherë dhe se shërbimet qeveritare do të monitorojnë pajtueshmërinë.

Sipas tij, përjashtime mund të jepen për arsye profesionale, siç është komunikimi institucional i një administrate.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Pse grupet e WhatsApp-it i bëjnë keq shëndetit tonë

telefon

Android 14 mund të sjellë funksionin e shëndetit në telefona dhe tableta

chat-gpt

A po nxitohemi me inteligjencën artificiale?

samsung

Samsung Galaxy Unpacked Fold 5 dhe Flip 5 do të prezantohet në Korenë e Jugu

telefon

Gabimet e zakonshme që na shkatërrojnë celularin gjatë verës

chat-gpt

Mbikëqyrësi japonez i privatësisë paralajmëron OpenAI – krijuesin e ChatGPT për të dhënat e përdoruesit

gsmarena_002-1024x571

Apple Reality Pro, pritet të vij me pamje dy herë 4K

Apple-1

Apple mohon pretendimet e rusëve për spiunazh

3_Main-Apple-iPhone-battery

Shkencëtarët krijojnë një bateri celulari që mund të karikohet për 60 sekonda

INFO

NA NDIQ