Gjevrek me susam: Pjekurinë turke të cilën duhet patjetër ta provoni!

INA
INA

20 Gusht, 2023

Kafjalli nuk mund të imagjinohet pa këtë gjevrek në formë rrethi, mu si edhe pa një filxhan kafe

Ju nevojiten:

– 2,5 filxhanë miell,
– 1 lugë e vogël kripë,
– 1 lugë ujë të ngrohtë,
– 1 lugë e vogël tharmë të thatë,
– 1 lugë sheqer,
– 2 lugë të vogla vaj ulliri,
– 1 lugë ujë,
– 1 filxhan fara të pjekura susami.

Gatimi:

Të gjithë përbërësit për brumë vendosni në një enë dhe ngjishni deri sa të bëhet brum i lëmuar.

Mbulojeni enën dhe lëreni në një vend të ngrohtë 1 orë.

Furrën nxeheni në 200 gradë.

Brumin shtrijeni dhe priteni në shirita. Secilin shirit me dorë zgjateni në gjatësi deri në 24 cm pastaj shiritin mbështilleni në formë gërsheti në dy filla dhe pastaj jepni formën e rrumbullakët.Gjevrekun vendoseni në enën për pjekje, lyeni me ujë dhe qitni mjaft susam.

Piqeni 20–25 minuta derisa të marrë ngjyrë verdhë në të artë.

Shijojeni.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

salca tza

Salca Tzatziki

sallate

Sallatë me pjepër, rukola e proshutë

speca

Speca të mbushur në tigan në mënyrën japoneze

gjevrek

Gjevrek me susam: Pjekurinë turke të cilën duhet patjetër ta provoni!

mish pule

Alfredo me gjoks pule për ditët e verës

molle muffins

Muffins me mollë dhe me kanellë

quinoa

7 PËRFITIME SHËNDETËSORE TË KINOAS

messi mesi hamburgeri

Leo Messi hyn me forcë në ‘tregun’ e SHBA-ve me… hamburgerin e tij

supe

Sup me mishin e gjelit te detit

INFO

NA NDIQ