Recetë italiane: Kështu gatuhet pica Calzone klasike!

INA
INA

25/02/2024

Për kafjall apo darkë – thjesht kurdo që ju pëlqen kuzhina italiane

Përbërësit:

Për brumë: 1 kg miell, 3 qese tharmë të thatë; 3 lugë të vogla kripë, 2 lugë të vogla sheqer, 620 ml ujë të vakët.

Për fill: keçap, proshutë, djathë të grirë në rende, ajkë, kërpudha dhe fletë të grira rigoni.Përgatitja:

Në një enë të thellë përzieni miellin, tharmin, sheqerin dhe kripën, dhe në mes të përbërjes bëni një gropëz dhe qitni ujë. Uji patjetër duhet të jetë i vakët, assesi i valë, sepse brumi nuk do të bymehet.

Me lugë lehtësisht shtoni miellin nga ana e enës dhe gradualisht bashkoni brumin.

Kur të trashet brumi, qiteni në sipërfaqe të spërkatur me miell dhe ngjisheni mirë. Gjatë ngjeshjes shtoni sipas nevojës miell që të mos ngjitet, mirëpo nuk duhet tepruar, sepse brumi duhet të jetë i butë.Sa më shumë që ta ngjishni brumin ai do të bëhet më i bukur, andaj vetvetiu bëhet më i lehtë për t’u gatuar.

Brumin kthejeni në enë, mbulojeni me leckë të pastër pambuku dhe lëreni në vend të ngrohtë rreth gjysmë ore që të bymehet. Kur të bymehet përafërsisht bëhet dyfish më i madh.

Brumin sërish ngjisheni dhe tëhollojeni me okllai në trashësi 3 – 4 mm. Rrathët mund t’i bëni në dy mënyra – nga brumi i shtrirë me okllai bëni toptha dhe sërish tëholloni, apo shtrijeni tërë brumin në një copë me ndihmën e pjatës së vogël të kthyer mbrapsht matni rrathët.

Në picën e tëholluar qitni të gjithë përbërësit e fillit, por mund të shtoni edhe diçka tjetër apo të hiqni, sipas dëshirës.Mbuloni rrathët, ktheni pak dhe shtrëngoni skajet, radhisni në një tepsi të lyer me vaj apo në letër për pjekje dhe secilën picë butësisht në disa vende priteni me thikë apo shpojeni me pirun.

Piqeni në 220 gradë Celsius deri sa të marrë ngjyrë të gështenjtë.

Ju bëftë mirë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

tave pule

Tavë me mish pule dhe me speca për të gjitha kohët: Gjellë për sofrat më solemne!

llokum

Receta e vjetër për Rahat-llokume: Gatuhen për 15 minuta!

simite gatim buke miell

Lavash në mënyrën turke: Simitet e njohura sipas recetës së sulltaneshës Mihrimah

pizza-pica

Recetë italiane: Kështu gatuhet pica Calzone klasike!

kepurdha ushqim dietal

Kërpudha të mbushura kreshmore: Racion interesant, i shijshëm dhe i lehtë!

torte torta

Toptha energjie nga çokollata me lajthi dhe fara lulëkuqeje

kacamak me kerpurdha

Kaçamak me kërpudha: Përgatitet për 20 minuta

supe

Çorba shtëpiake nga mishi i pulës sipas recetës së gjysheve tona

Arra

A harroni shpejt? Arrat dhe rozmarina ju vijnë ndihmë

INFO

NA NDIQ