Lavash në mënyrën turke: Simitet e njohura sipas recetës së sulltaneshës Mihrimah

INA
INA

24/03/2024

Njëra ndër recetat e shumta është gatimi i një lloj buke të quajtur lavash, me tharmë dhe pa tharmë

Kjo e dyta, meqenëse bëhet shpejt, mund të zgjidhë shkëlqyeshëm problemin nëse rastësisht në shtëpi mbetemi pa bukë, ndërkaq familjarët e uritur do të dëshironin diçka të hanin, transmeton Telegrafi.

Lavash pa tharmë

Përbërësit:

▪ 2,5 gota miell,
▪ 2 lugë kos,
▪ 1 lugë e vogël kripë,
▪ 1 gotë ujë në të cilën keni shtuar pak uthull (pak e thartë).

Përgatitja:

Në tepsi përzieni ngadalë miellin, kosin dhe kripën duke i shtuar ngadalë ujë, ngjisheni brumin i cili duhet të jetë mjaft i butë.

Nga brumi bëni topa diç më të mëdhenj se arrat (madhësia varet nga tigani në të cilin do të piqet lavashi), lëreni pak të qëndrojë dhe pastaj secilin top shtrijeni me okllai që të jetë shumë i hollë.

Brumin e shtrirë piqeni në tigan të nxehur, lavashin e pjekur rendisni njërin mbi tjetrin dhe mbuloni mirë me leckë kuzhine që të mos thahet.

Lavashi mund të lyhet me gjalpë, të mbushet me djathë, me sallata të ndryshme perimesh apo me mish, pastaj e mbështillni në formë palapete.

Ju bëfshin mirë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

tave pule

Tavë me mish pule dhe me speca për të gjitha kohët: Gjellë për sofrat më solemne!

llokum

Receta e vjetër për Rahat-llokume: Gatuhen për 15 minuta!

simite gatim buke miell

Lavash në mënyrën turke: Simitet e njohura sipas recetës së sulltaneshës Mihrimah

pizza-pica

Recetë italiane: Kështu gatuhet pica Calzone klasike!

kepurdha ushqim dietal

Kërpudha të mbushura kreshmore: Racion interesant, i shijshëm dhe i lehtë!

torte torta

Toptha energjie nga çokollata me lajthi dhe fara lulëkuqeje

kacamak me kerpurdha

Kaçamak me kërpudha: Përgatitet për 20 minuta

supe

Çorba shtëpiake nga mishi i pulës sipas recetës së gjysheve tona

Arra

A harroni shpejt? Arrat dhe rozmarina ju vijnë ndihmë

INFO

NA NDIQ