Gjiganti i teknologjisë amerikane zbulon çipin më të fundit të Inteligjencës Artificiale

INA
INA

19/03/2024

Nvidia ka zbuluar çipin më të fundit të Inteligjencës Artificiale (AI) për të cilin thotë se mund të kryejë disa detyra 30 herë më shpejt se paraardhësi i saj.

Kompania ka 80 % të tregut dhe shpreson të dominojë.

Përveç çipit B200 “Blackwell”, shefi ekzekutiv i tij Jensen Huang bëri një grup të ri mjetesh softuerike në konferencën e tij vjetore të zhvilluesve.

Nvidia është kompania e tretë më e vlefshme në SHBA, pas Microsoft dhe Apple.

Aksionet e saj janë rritur 240% gjatë vitit të kaluar dhe vlera e saj e tregut arriti në 2 trilionë dollarë (1.57 trilion £) muajin e kaluar .
Nvidia tha se klientët kryesorë, duke përfshirë Amazon, Google, Microsoft dhe OpenAI, pritet të përdorin çipin e ri kryesor të firmës në shërbimet e kompjuterit cloud dhe për ofertat e tyre të AI.

Ai tha gjithashtu se mjetet e reja softuerike, të quajtura mikroshërbime, përmirësojnë efikasitetin e sistemit për ta bërë më të lehtë për një biznes që të përfshijë një model AI në punën e tij.

Njoftimet e tjera përfshijnë një linjë të re çipash për makina që mund të ekzekutojnë chatbot brenda automjetit.

Kompania tha se prodhuesit kinezë të automjeteve elektrike BYD dhe Xpeng do të përdorin të dy çipat e saj të rinj.

Huang përshkroi gjithashtu një seri të re çipash për krijimin e robotëve humanoidë, duke ftuar disa prej robotëve që t’i bashkohen atij në skenë.

E themeluar në vitin 1993, Nvidia fillimisht ishte e njohur për prodhimin e llojit të çipave kompjuterikë që përpunojnë grafikë, veçanërisht për lojërat kompjuterike.

Shumë kohë përpara revolucionit të inteligjencës artificiale, ajo filloi të shtonte veçori në çipat e saj që ndihmojnë në mësimin e makinerive, investime që e kanë ndihmuar atë të fitojë pjesën e tregut.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

INFO

NA NDIQ